Studimi / Temperaturat ekstreme po i kushtojne jeten 5 milion njerezve çdo vit!

Sipas një studimi të ri, temperaturat ekstreme të të nxehtit dhe të ftohtit, shkaktojnë më shumë se 5 milionë vdekje të tepërta çdo vit në të gjithë botën. Studimi në fjalë shqyrtoi “temperaturat jo optimale të ambientit”, duke iu referuar ekspozimit ndaj temperaturave ekstreme mbi dhe nën një interval të pranuar. Këto nivele temperaturash dhe nivelet e […]

2020 Viti Nderkombetar i Shendetit te Bimeve – “Mbro mjedisin, mbro jeten”

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara shpalli vitin 2020 si Viti Ndërkombëtar i Shëndetit të Bimëve (IYPH) . Kjo eshte një mundësi për të rritur ndërgjegjësimin global se si mbrojtja e shëndetit të bimëve mund të ndihmojë në përfundimin e urisë, uljen e varfërisë, mbrojtjen e mjedisit dhe nxitjen e zhvillimit ekonomik. Bimët janë burimi […]

Renia e niveleve te oksigjenit ne oqeane, kercenim per jeten detare

Rënia e oksigjenit në oqeane për shkak të ndryshimeve klimatike mund të ketë “pasoja të rënda” në jetën e detit, peshkimin dhe komunitetet bregdetare, paralajmëroi një organ ndërkombëtar për ruajtjen e natyrës. Unioni Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) ka njoftuar se 700 nivele janë identifikuar globalisht me nivele të ulëta të oksigjenit, duke u […]

Fibrat, ushqimi qe ju shpeton jeten!

Fibrat jane një nga superushqimet që ju zgjasin jetën. Fibrat zvogëlojnë sulmet në zemër,  përmirësojnë sëmundjet kronike si diabeti i tipit 2, ndihmojnë në ruajtjen e peshës, presionit të gjakut dhe kolesterolit etj. Fibrat nuk janë ushqimi më i shijshëm në botë, por studimet kanë treguar se përfitimet shëndetësore janë të mëdha. Hulumtuesit tregojnë se […]

Pastron melçine, sheron pankreasin, nxjerr jashte guret nga veshkat: Bima qe do t’jua shpetoje jeten!

Pastroni trupin nga helmet dhe zvogëloni fryrjen me vetëm një filxhan çaj i cili perberje kryesore ka koriandren. Koriandra është e njohur edhe si majdanoz kinez, por përdoret edhe në të gjitha kuzhinat e botës. Fletët e freskëta, farat e thata dhe pjesët e tjera të kësaj bime janë jashtëzakonisht shëruese. Koriandra është e pasur […]

Molla qe zgjat jeten

Sipas nje studimi te kryer me se fundi, te hash nje molle ne dite, te zgjatet jeta deri ne 35 %. Femrat qe konsumojne me shume se 100 gram molle ne dite, kane nje jetegjatesi me shume se ato qe nuk konsumojne kete sasi. Per kryerjen e ketij studimi qe zgjati per 15 vjet, hulumtuesit […]

Ilaçi qe zgjat jeten dhe vonon procesin e plakjes, pritet te dale ne treg

Plakja, është një proces biologjik, praktikisht i pashmangshëm, por Dr. David Sinclair, bashkëdrejtues i Laboratorëve për Biologjinë Molekulare të Plakjes dhe Profesor i Gjenetikës në Shkollën Mjekësore të Harvardit, po punon shumë për ta thyer këtë mit. Dr. Sinclair, ka identifikuar tashmë një përbërje kimike, që mund të ndryshojë procesin e plakjes, duke mundësuar ndryshimin […]

Mbani pak kripe gjithmone ne xhepin tuaj sepse do t’ju shpetoje jeten

Shume njerez mbajne me vete nje biskote, nje karamele apo nje pako te vogel sheqeri. I perdorin si mjete emergjente kryesisht kur ndjejne se kane renie te nivelit te sheqerit. Por, nese nuk e keni menduar me pare, te mbani nje pako kripe te vogel ose pak kripe te mbeshtjelle ne nje leter, mund t’ju […]

Gorgonzola; zbuloni sesi ‘’djathi me myk’’ ju zgjat jeten

Imgjinoni sesi mund të ketë qenë reagimi i shqiptarëve kur kanë provuar për herë të parë djathin Gorgonzola. Me siguri u është dukur i çuditshëm dhe i pangrënshëm . Por fatmirësisht kohët kanë ndryshuar e si rrjedhojë ka evoluar edhe mënyra e të ushqyerit. Tanimë gorgonzola është pjesë e pandashme e antipastave dhe recetave të […]