Greqia kerkon ndihme per punetoret sezonale nga Shqiperia

Drejtuesit e disa rajoneve greke po i kërkojnë qeverisë rithimin e punëtorëve sezonalë për të përballuar vjeljen e prodhimeve bujqësore dhe frutore. Disa mijëra punëtorë sezonalë nga Shqipëria dhe vendet e tjera të Ballkanit u larguan në masë nga Greqia në fillim të marsit dhe nuk janë në gjendje të kthehen për shkak të bllokimit […]

Siguria ushqimore vjen nga kontrolli per standartet!

Covid-19 perpos shume te keqijave pa fund qe i solli njerezimit, ka edhe te mirat qe vijne pas kalimit te emergjences. Siguria ushqimore dhe garancia per produktet duhet te vere ne levizje te gjitha strukturat pergjegjese per kete sherbim. Nese deri dje keto institucione ngurronin per shume arsye si njohjet, anetaresimi politik, rryshfeti apo indiferentizmi […]

Vendet qe kane perballuar me mire koronavirusin jane qeverisur nga gra

Vëndet që i kanë qëndruar më mirë koronavirusit kanë një gjë të përbashkët: janë qeverisur nga gra. Shtatë të mrekullueshmet. Katër janë ato të zakonshmet veriore, që gjithshka e bëjnë gjithmonë mirë, Islanda, Finlanda, Norvegjia, Danimarka; pra aspak befasi. TAIVANI DHE ZELANDA E RE Janë të vegjël, Taivani dhe Zelanda e re, por të dy […]

Drejtoria e Tatimeve shpall detajet per perfituesit e ndihmes financiare nga ‘Paketa 2’

Drejtoria e Tatimeve ka publikuar detajet e përfitimit të ndihmës financiare nga pketa 2 e shpallur nga qeveria. Në këtë apketë janë 4 kategori që përfitojnë nga ndihma, të listuar si më poshtë. Aplikimi do të kryhet nëpërmjet portalit e-filing dhe e rëndësishme është gjithashtu posedimi i një llogarie bankare. Të gjithë ata që janë […]

Itali/ Aktivizohet vullkani Etna, me i madhi ne Europe!

Italia sapo ka filluar të rimëkëmbet nga Covid-19, ndërkohë që është riaktivizuar vullkani Etna, i cili ka shkaktuar dhe lëkundje të lehta tërmeti. Vullkani i Etnas ka shfaqur shenja riaktivizimi dje për shkak të shtëllungave që janë parë të dalin nga mali sipër Catanias. Mediat shkruajnë se afër shtëllungave të tymit janë shkaktuar dhe tërmete […]

Si duket koronavirus ne te vertete? Imazhet nga ‘pacienti zero’ ne SHBA

Të gjithë kemi parë fotografi të koronavirusit SARS-CoV2, por deri më tani shumica e këtyre kanë qenë përshtypje dhe diagrame të artistëve. Tani imazhet e reja nga CDC (Biblioteka e Imazheve të Shëndetit Publik) të marra prej mostrave nga rasti i parë amerikan i COVID-19 tregojnë virusin në detaje të jashtëzakonshme. Më poshtë janë disa […]

BIRN/ Punetoret sezonale presin hapjen e kufirit me Greqine – ‘Jemi me syte nga qielli’

Kriza e COVID-19 ka bllokuar në shtëpi me mijëra punëtorë sezonalë që mbijetojnë falë punës në Greqi dhe në vendet e tjera –ndërsa presin me padurim një zgjidhje të shpejtë nga bisedimet mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke. Julian Çepa nga fshati Gjergjan i Elbasanit merr dy herë në vit rrugën drejt Kavallës së Greqisë; […]

A perhapet COVID-19 nga mushkonjat?

“Armiku” më i madh i njerëzve në periudhën e verës janë mushkonjat, insekte të cilat janë të njohura si bartës të virusit të Nilit Perëndimor, virusit të infeksionit Zika, etheve Chikungunya, si edhe të sëmundjeve të ndryshme ngjitëse, të cilat mund t’i infektojnë njerëzit. Nuk ekzistojnë raporte të cilat tregojnë që coronavirusi është përhapur në […]

CNN: Pse New Yorku eshte qyteti me i goditur ne SHBA nga COVID-19?

Shteti i New York arriti një moment historik tragjik: Tani vendi ka më shumë pacientë Covid-19 se çdo vend në botë, përveç Shteteve të Bashkuara. Gjithsej 181.026 raste të shtetit, që nga 11 Prilli, është më i lartë se Spanja (161,852 raste) dhe Italia (152,271), vendet me popullsi shumë herë më të mëdha se New […]

Ndersa bota lufton koronavirusin, Afrika Lindore pushtohet nga karkalecat

Një valë e re e pushtimit të karkalecave, rreth 20 herë më e madhe se ajo e mëparshmja goditi Afrikën Lindore dhe rrezikoi miliona njerëz. Në mes të janarit, disa javë përpara se koronavirusi të përhapet në të gjithë botën, disa pjesë të Afrikës u kërcënuan nga pushtimi më i madh i karkalecave në 70 […]