Studimi/ Trupi hidratohet me mire me qumesht se me uje!

Sipas studiuesve në Universitetin St Andrews në Skoci, uji, qoftë uje normal apo i gazuar, nuk është pija më hidratuese. Ndërsa vepron drejtpërdrejt në trup, nuk është aq efektive sa pijet që përmbajnë pak sheqer, yndyrë ose proteina, të cilat nga ana tjetër hidratohen më mirë dhe për më gjatë. Sipas Ronald Maughan, profesor në […]

Qumesht me mjalte çdo mengjes dhe ja perfitimet e mahnitshme qe do te keni

Kombinimi i mjaltit dhe i qumështit ndonjëherë përdoret në ushqim, por edhe në kozmetikë, gjë që flet mjaftueshëm për vlerat, por edhe për bashkimin ideal të këtyre dy përbërësve. Këto janë disa nga përparësitë të cilat shfaqen pas konsumimit të rregullt të qumështit me mjaltin: Kujdesi për lëkurën Edhe mjalti, edhe qumështi kanë veçori antimikrobike. […]

Hurma arabie me qumesht, kura qe ben mrekulli per shendetin!

Është një ndër kurat më të lashta popullore përdorur mijëra vite më parë për t’u mbrojtur nga sëmundjet, për të mbajtur organizmin e fortë dhe mendjen e mprehtë. Hurmat e arabisë kanë vlera të larta shëruese por të kombinuara në një kurë me qumësht fuqia e tyre në mbrojtje të shëndetit bëhet e jashtëzakonshme. Më […]

Mish dhe qumesht importi – Shqiptaret rrisin ndjeshem konsumin e markave te huaja

Importet bujqësore kanë arritur në vlerën e 56.5 miliardë lekëve në gjysmën e pare të vitit apo rreth 1.7 miliardë lekë më shumë se një vit më parë. Të dhënat zyrtare të Ministrisë së Bujqësisë tregojnë qartë se sektori i blegtorisë është ai që “lëngon” në vend, pasi përpos faktit se eksportet janë në rënie, […]

Qendroni me te rinj duke pire çdo mengjes nje gote qumesht!

Shumica e njerezve çdo dite dalin me nxitim nga shtepia per ne pune pa ngrene me mengjes. Nuk duhet te hani ashtu siç shtroheni per dreke, por diçka e shpejte dhe e shendetshme duhet patjeter te konsumohet ne mengjes, ne menyre qe te keni energji dhe dita t’iu shkoje sa me mire. Jetoni apo jo […]

AKU kontroll ne kufi, Bllokohen 375 kg kafe nga Kosova dhe 21.6 ton qumesht pluhur nga Serbia

Nga kontrollet e kryera në Pikën e Inspektimit Kufitar Morinë, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar dy ngarkesa produktesh me kafe dhe qumësht pluhur. 1. Nga kontrolli i ushtruar në një ngarkesë me 375 kg “Kafe Espresso D-CAFFE”, nisur nga Kosova me qëllimin për t’u tregtuar në Shqipëri, inspektorët e AKU-së gjatë kontrollit në kufi […]

Vitaminat tuaja ditore vetem me nje gote qumesht

Produktet e qumështit janë çelës për çdo dietë dhe qumështi është më i konsumuari nga të gjithë, por është e rëndësishme të dini se cili lloj i qumështi duhet konsumuar dhe sasia e lejuar. Yndyrat e shëndetshme që gjenden në vajin e ullirit, arrat e thata dhe avokado mund të ndihmojnë trupin tuaj të thithin […]

Me mire qumesht lope, apo qumesht dhie?

Ekziston debat i vazhdueshëm se a është më i shëndetshëm konsumimi i qumështit të dhisë apo qumështit të lopës. Edhe pse qumështi i dhisë me qumështin e lopës kanë ngjashmëri të caktuara, ata janë edhe shumë të ndryshëm në përbërje dhe mund të ndikojnë ndryshe në shëndetin tuaj. Struktura  Në aspektin e strukturës, qumështi i […]