Pesticidet: EFSA publikon raportet e para per rrezikun ne ushqime

EFSA ka publikuar rezultatet e dy vlerësimeve të saj pilot mbi rreziqet që i paraqiten njerëzve nga mbetjet e pesticideve të shumta në ushqim. Vleresimet kane marrë parasysh efektet kronike në sistemin e tiroides dhe efektet e tjera akute në sistemin nervor – janë kulmi i një bashkëpunimi shumëvjeçar midis EFSA dhe Institutit Kombëtar Hollandez […]

Glyphosati, Drite jeshile nga Gjykata e BE-se. “Analiza perjashton rrezikun kancerogjen”

“Nuk ka elementë që të zhvlerësojnë legjitimitetin e përdorimit të glifosfatit”. Kështu shprehet aktvendimi i Gjykatës Evropiane të Drejtësisë mbi herbicidin i cili për shumë vite është diskutuar në të gjithë botën e cila prek politikën dhe zgjedhjet e saj, ekonominë dhe, jo më pak, natyrisht, shëndetësinë. Kjo u vendos nga Gjykata e Drejtësisë e […]

Qepa dhe hudhra reduktojne rrezikun nga kanceri i gjirit

Shkencëtarët kanë zbuluar se konsumi i përditshëm i hudhrës dhe qepës së gjallë, kryesisht tek gratë ka reduktuar për 67% rrezikun nga kanceri i gjirit. Sipas studimit të kryer në universitetet e Buffalos dhe Porto Rikos, është zbuluar se konsumi i përditshëm i hudhrës dhe qepës së gjallë redukton në mënyrë të konsiderueshme rrezikun nga […]

Ngrenia e kerpudhave zvogelon rrezikun nga kanceri i prostates

Sipas një studimi të zhvilluar në Japoni, është zbuluar se ngrënia e kërpudhës mund të ketë zvogëluar rrezikun nga kanceri i prostatës. Sipas lajmit të publikuar nga “Newsweek”, studiuesit kanë zbuluar se ngrënia e të paktën tre herë kërpudha në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të prostatës tek meshkujt. Në këtë studim janë […]

Te konsumosh vetem perime rrit rrezikun per goditje ne tru

Sipas një studimi të zhvilluar nga EPIC-Oxford, për njerëzit që konsumojnë vetëm perime është ulur rreziku nga sëmundjet e zemrës, por është rritur rreziku i goditjes në tru. Shkencëtarët britanikë ekzaminuan të dhënat e projektit studiues afatgjatë i cili ka ekzaminuar të ushqyerit dhe shëndetin e 48 000 personave. Gjysma e pjesëmarrësve të cilët janë […]

Efekti çudiberes: Arrat parandalojne rrezikun nga semundjet e zemres, kanceri, diabeti, obeziteti

Nje studim i ri ka bashkuar te dhenat e sondazheve dhe studimeve te meparshme lidhur me efektet e dobishme te arrave dhe frutave te thata; konsumimi i tyre zvogelon rrezikun e semundjeve kardiovaskulare dhe kancerit. Nje grusht fruta te thata ne dite per t’u mbrojtur nga semundjet koronare te zemres, kanceri, por edhe diabeti, nga […]

Si te zvogeloni rrezikun nga diabeti

Ju mund të ndihmoni për të zvogëluar rrezikun e diabetit të tipit 2 duke kuptuar rrezikun tuaj dhe duke bërë ndryshime në stilin e jetës tuaj. Faktorët e zakonshëm të rrezikut përfshijnë rritjen e peshës, presionin e gjakut, kolesterolin dhe trigliceridet (yndyrën e gjakut). Ndryshimi i zakoneve të jetës nuk është e lehtë, por ia vlen […]