Familjet e varfra, gati 80 % te buxhetit e çojne per ushqime dhe faturat mujore, per arsimin zero

Familjet e varfra në vendin tonë janë të destinuara të mbesin të tilla për shkak se të gjitha burimet financiare i përdorimin për t’u ushqyer dhe paguar faturat e muajit kryesisht ujë dhe drita, teksa investojnë gati 0 lekë për tu arsimuar. Familjet shqiptare që përfshihen në 20 përqindëshin e poshtëm te të ardhurave dhe […]

Ndryshon ligji, burg kur tregton ushqime dhe ilaçe te skaduara!

Në listën e ndryshimeve të Kodit Penal, që parashikohet të votohen këtë javë në seancë plenare, janë edhe disa ndryshime që ashpërsojnë masat për shkelësit në fushën e sigurisë ushqimore. Një prej ndryshimeve parashikon se importimi, prodhimi, ruajtja, ofrimi për shitje, shitja apo vendosja ne qarkullim në ndonjë mënyrë tjetër e ushqimeve, pijeve, lëndëve të […]

Vuani nga astma? Kurojeni duke ngrene keto ushqime!

Astma është një nga sëmundjet kronike, që ka prekur jo pak shqiptarë. Ajo karakterizohet nga sulme të përsëritura të vështirësisë në frymëmarrje dhe fishkëllimës gjatë saj. Te individët e sëmurë, simptomat mund të shfaqen disa herë në ditë apo javë, kurse për disa tjerë, ato mund të përkeqësohen gjatë aktivitetit fizik, ose gjatë natës. Disa […]

Keto 5 ushqime njihen si te shendetshme, por nuk jane!

Ushqimet jo vetem duhet te jene te shijshme, por edhe te shendetshme. Miliona tema shfaqen çdo dite per diskutim, dhe kjo vlen edhe per industrine ushqimore. Njerezit pelqejne te provojne shije te reja, por nuk mendojne nese jane apo jo te shendetshme. Natyrisht, ne e dime qe frutat dhe perimet jane me te shendetshme sesa […]

Mos u shqetesoni me per plakjen, me keto tre ushqime!

Sipas nje studimi te fundit, rezulton se, te ngrenit te brokolit, lakres, avokados, ul ndjeshem efektet e plakjes. Ekspertet bene nje studim  dhe rezulton se, per njerezit me ne moshe, nese ata hane keto tri ushqime, me shume gjasa do te ngadalesojne plakjen. Me rritjen e moshes, edhe trupi humbet aftesine per te prodhuar nikotinamide […]

Shmangini keto ushqime nese vuani nga tensioni i larte

Tensioni i lartë ose hipertensioni është një sëmundje, e cila mund të vërë jetën e njerëzve në rrezik, ndaj sëmundjeve të zemrës. Për të pasur hipertensionin nën kontroll, duhet vetëm të jetoni një jetë të shëndetshme dhe bëni një dietë të mirë ushqimore, si dhe ushtrimet fizike. Tensioni i lartë është i menaxhueshëm nëse ndiqet […]

Keto 10 ushqime shkaktojne gazra!

Edhe ushqimet e shendetshme mund te shkaktojne gazra. 10 nga ushqimet qe ne na pelqejne me shume, na fryjne keq stomakun dhe si perfundim shkaktojne gazra. Shalqiri Tani ne vere, shalqiri eshte nje nga ushqimet e preferuara per ne. Por ju nuk e dini qe ai shkakton edhe gazra. Shalqiri eshte i larte ne fruktoze, […]

6 ushqime te pasura me kalori, qe jane shume te shendetshme

Arrat dhe gjalpi i arres Arrat jane te pasura me yndyre dhe kane tendence te jene te larta ne kalori. Por ju nuk duhet te shqetesoheni pasi jane te shendetshme. Arrat dhe gjalpi i tyre jane te pasura me  proteina, fibra dhe yndyra te shendetshme. Ata ulin rrezikun e semundjeve kardiovaskulare dhe mund t’ju ndihmojne […]

AKU sekuestron rreth 1 ton ushqime dhe bllokon dy subjekte per mungese dokumentacioni dhe kushte te renda higjeno-sanitare

Drejtoria Rajonale e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit në Korçë gjatë kontrollit të tre subjekteve evidentoi raste të shkeljes së normave të sigurisë ushqimore. Në subjektin e parë P.B në Devoll,  u konstatua mungesa e certifikatave veterinare të qumështit si lëndë e parë, si dhe mungonin kartat teknologjike. Për pasojë AKU mori masën e gjobës me […]

Njerezit qe kane probleme me veshkat, duhet te ndalojne se ngreni keto ushqime!

Nje studim i ri zbulon se dieta “inflamatore” mund te demtoje njerezit me semundje te veshkave. Dieta eshte nje pjese e rendesishme e menaxhimit te shume gjendjeve shendetesore dhe kerkimet e reja po hedhin drite ne ate se sa thelbesore mund te jete dieta e shendetshme per veshka. Hulumtuesit ne Shoqaten Amerikane te Nefrologjise muajin […]