Per mushkeri te shendetshme, konsumoni keto ushqime

Shkencetaret thone se bananet, grejpfruti, peshqit dhe djathi mund t’iu ndihmojne njerezve qe kane probleme me mushkeri. Me saktesisht, shkencetaret thone se konsumimi i ushqimeve te tilla ndikon pozitivisht te te semuret nga semundjet kronike te mushkerive. Shkencetaret amerikane dhe evropiane kane bere nje studim trevjeçar, me te cilin kane dashur qe te zbulojne menyren […]

10-te ushqime per tru te kthjellet

Mollet Jane shume te shendetshme, posedojne antioksidues te fuqishem dhe mbrojne nga semundjet si ajo e Parkinsonit dhe Alzhaimerit. Shpargu Eshte i pasur me acid folik, i cili eshte e dobishem per metabolizmin e acideve yndyrore te trurit. Mishi i forte i viçit Eshte perplot vitamina B12, hekur dhe zink. Keto vitamina dhe minerale e […]

Me keto ushqime e mbroni zemren

Konsumi i djathit, gjalpit dhe kosit ndihmon ne mbrojtjen e trupit kunder semundjeve te zemres, sipas hulumtimit te ekipit shkencor nga Universiteti Bergen ne Norvegji. Dr. Simon Dankel, shkencetari kryesor i studimit, tha per indepedent se hulumtimi ka treguar se trupi i njeriut “pergjigjet shkelqyeshem ne yndyrna si burim kryesor i energjise”. “Burim e energjise […]

Sa ushqime e pije importoi kete vit Shqiperia nga Italia, Greqia, Turqia dhe Kina! Shifrat

Italia mbetet në vend të parë në listën e vendeve nga ku Shqipëria importon ushqime, pije e duhan, e ndjekur nga Greqia e Turqia. Referuar të dhënave të INSTAT për tregtinë e jashtme, këtë vit Shqipëria ka importuar rreth 4.4 miliard lekë nga ky grup mallrash. Niveli i importit ka mbetur i pandryshuar nga viti […]

Permiresoni shikimin duke ngrene keto ushqime

Disa nga keto ushqime jane te zakonshme ne kuzhinen e secilit. E rendesishme eshte qe ushqimet te jene te pasura me vitamina, acide yndyrore dhe antioksidante. Vezet Vezet mund t’iu sjellin perfitime te shumta shendetesore veçanerisht permiresimin e shikimit tuaj. Ato permbajne acide yndyrore omega-3 te cilat jane pergjegjese per luftimin e problemeve te ndryshme […]

Jeni te merzitur? Keto ushqime do ju kthejne humorin!

Ka disa ushqime qe pavaresisht sesa shume dhe shpesh i hame, gjithmone do te na pelqejne, sidomos kur na ndihmojne edhe te permiresojme gjendjen tone te humorit. Shkenca ka vertetuar se ka shume ushqime qe na bejne te lumtur. Ja cilat jane disa prej tyre: Avokado  Ky frut ka shume tirozine, nje prekursor qe ndihmon […]

Ushqime per uljen e kolesterolit

Ne qofte se e kontrolloni rregullisht kolesterolin ne gjak keni bere punen me te mire per te ditur se ku jeni. Por ne qofte se mesoni dhe i konsumoni ushqimet te cilat ulin kolesterolin ne kete rast keni vepruar ne dobi te shendetit tuaj. – Hani më shumë ushqim duke ndihmuar për të rritur nivelin […]

Cilat ushqime ndihmojne te mbajme dhembet e shendetshem?

Djathi është një nga ushqimet më të shëndetshme për dhëmbët tuaj dhe stimulon salvian tuaj dhe neutralizon acidet. Qumështi, djathi dhe kosi përmbajnë kalcium, fosfor dhe kazeinë proteina – lëndë ushqyese të cilat janë për të mbrojtur smaltin e dhëmbëve. Perimet si karrota dhe selino përmbajnë shumë ujë dhe kërkojnë shumë te pertypen, kështu që ata janë të […]