Forcimi i sistemit imunitar, arma me e mire kunder koronavirusit

Arma më e mirë kundër koronavirusit është forcimi i sistemit imunitar, deklaroi mjeku turk, Faruk Yorulmaz, drejtuesi i Departamentit të Shëndetit Publik pranë Universitetit Trakya. ”Trupi i njeriut e ka të vështirë të luftojë kundër viruseve kur sistemi i tij imunitar dobësohet, kështu që është me rëndësi të hahet shëndetshëm dhe të bëhet gjumë i […]

Topinamburi, ushqimi me i mire kunder diabetit

Mollë Dheu – ushqimi i lirë që vlen një thesar për shëndetin. Topinamburi (mollë dheu), është një zhardhok, i cili kultivohet fare lehtë, përshtatet pothuaj në çdo tokë dhe klimë, është tepër rezistent ndaj insekteve dhe myqeve, jep një rendiment të madh dhe më e rëndësishmja, pa nevojën e përdorimit të fertilizuesve kimik dhe pesticideve. […]

Vaji i palmes – Semundjet qe shkakton perdorimi i tepert, te rrezikuar moshat e reja!

Autoriteti Europian për Sigurinë Ushqimore (EFSA), konstaton se vaji i palmës është i rrezikshëm e veçanërisht tek moshat e reja. Në një eksperiment të realizuar në kafshë, nga ky autoritet del se ky vaj i shkatërron veshkët, ADN-në dhe shkakton kancer. EFSA ka vlerësuar rreziqet për shëndetin publik të tre ndotësve që gjenden në perime, […]

Studimi: Zevendesimi i proteinave me produkte bimore ul rrezikun e semundjeve te zemres

Në studimin e bërë me 37.000 amerikanë është vërejtur se personat të cilët kishin konsumuar proteina nga produkte bimore, ishin 27% më pak të rrezikuar të vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare, në krahasim me ata që i marrin proteinat nga mishi, raporton CNN. Sipas ekspertëve, ju mund të merrni proteinat e duhura jo vetëm nga produkte […]

Aloe vera, bima e mrekullive

Aloe vera, ndonjëherë e përshkruar si “ bima e mrekullive”, është një bimë barishtore me gjethe të trasha dhe të forta, të dhëmbëzuara në anët e tyre. Shumica e përdorimeve të saj janë në formën e xhelit që nxirret nga gjethet e kësaj bimë. Disa nga përfitimet shëndetësorë të Aloe verës janë: Dhëmbë dhe mishrat […]

Dieta mesdhetare, per nje shendet me te mire

Ndërrimi i dietës në moshë të vjetër, nga një dietë e thjeshtë në një dietë mesdhetare, me një përzierje të perimeve, frutave dhe peshkut, rikthen një ekuilibër të bakterieve të lidhura me shëndetin e mirë. Gjatë një studimi me 612 vullnetarë, të moshës nga 65 në 79 vjeç, nga pesë shtete europiane, ata që ndoqën […]

Perfitimet shendetesore te hudhres, dhe si te largoni eren e keqe!

Hudhra mund të jetë një nga erzat më të kënaqshme dhe ushqimett me e përdorura në kuzhinat në të gjithë globin. Por gjithashtu mund të mburret me disa përfitime mjaft mbresëlënëse shëndetësore. Këtu janë shtatë arsye për të përfshirë sa me shume hudhren në rutinën tuaj ushqimore, dhe disa këshilla me vlerë për trajtimin e aromes […]

Te mirat e ullinjve ne shendet

Edhe pse më shumë vëmendje i është dhënë vajit të ullirit sesa vetë ullirit, ullinjtë mbeten një nga ushqimet më të shijuara në guzhinë. Ullinjtë klasifikohen si fruta me bërthamë të së njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të zinjtë kur janë pjekur plotësisht. […]

Ushqimet qe nuk duhet te konsumoni ne mengjes!

Një mëngjes i shëndetshëm përfshin fibrën, proteinën dhe yndyrnat e shëndetshme që ju japin energji dhe ju bëjnë të ndiheni të ngopur. Në kontrast një mëngjes i pashëndetshëm mund t’ju bëjë të ndiheni të plogësht, t’ju shkaktojë të shtoni në peshë dhe të rrisë riskun për sëmundje kronike. Ja disa nga ushqimet më të këqija […]

Ndikimi i vitamines C dhe D ne sistemin imunitar

Ditët e fundit mund të keni dëgjuar lajme të ndryshme se si vitamina C dhe D mund të parandalojnë apo luftojnë koronavirusin.  Ndërkohë që këto pretendime nuk janë vërtetuar akoma nga shkenca, ekzistojnë prova të forta se vitaminat C dhe D ndikojnë në sistemin imunitar, duke e përmirësuar atë. Përmirësimi dhe forcimi i sistemit imunitar […]