Si te evitoni kilet e teperta gjate festave?

Ne nuk jemi gjithmonë të uritur dhe ushqehemi për nevojë. Shpesh e bëjmë atë veç për shije, deri në atë pikë saqë nëse do të mund të zgjidhnim, do të hanim vetëm atë që na pëlqen. Ndjenja e urisë, në të vërtetë, varet nga mekanizma shumë komplekse, të gjithë të lidhur së bashku, tek të […]

Çaji i angjinares, perfitime te medha per shendetin

Gjethet që rriten përgjatë kërcellit të saj, janë ato që thahen për të prodhuar çajin e angjinares. Ky çaj bimor ka një shije të ngjashme me bohçen e angjinares, dhe ndihmon për të ulur kolesterolin dhe presionin e lartë të gjakut por jo vetëm. Kur ju konsumoni çajin e gjetheve të angjinares, keni pëftuar folate, […]

Studimi: Buka e bardhe dhe sheqeri shkaktojne pagjumesi

Njerëzit që hanë shumë ushqime me sheqer dhe bukë të bardhë janë më shumë të prirura të preken nga insomnia (pagjumësia). Një studim që përfshiu 50 mijë gra rreth moshës 60-vjeçare zbuloi se drithërat dhe sheqeri ndikojnë tek çrregullimi i gjumit. Shkencëtarët nga qyteti i New Yorkut sugjeruan se sheqeri i tepërt ndryshon nivelin e […]

10 ushqimet me te shendetshme per njeriun

Këto ushqime janë paketat më të çmuara të lëndëve themeluese të shëndetit,. Agrumet Ja pse bëjnë mirë: Vetëm një portokall përmban 100% të nevojave ditore në vitaminë C. Vitamina C rrit kolesterolin e mirë dhe na forcon kockat. Flavonoidet e agrumeve ndihmojnë në ndaljen e rritjes së qelizave kanceroze dhe veprojnë si anti-inflamator. Këshillë: Shtoni një fetë […]

Fruti magjik nga Kosova, ruan zemren dhe ju mbron nga diabeti e kanceri!

Mjedra eshte bime shkurre, dy ose shumevjeçare, qe mund të ndryshojnë në madhësi, me lule të bardhë e me pesë petale, me gjethe të gjera, ovale ose eliptike, me fruta të kuq, me shije të ëmbël dhe aromatike.Pasurimi i ushqimit me mjedra nënkupton përfitim të dobive të ndryshme shëndetësore. Konsumimi i rregullt i frutit zvogëlon […]

Piramida Ushqimore!

Ajo që ju hani ndikon drejtpërdrejt në shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe është një pjesë e rëndësishme për mbajtjen e një peshe të shëndetshme dhe parandalimin e shumë sëmundjeve kronike. Zgjedhja e ushqimit që ju bëni sot do të ndikojë në shëndetin tuaj për pjesën tjetër të jetës. Ushqyesit kryesorë që trupi i njeriut ka […]

Kujdes! Mos e teproni me mandarinat, shkakton keto probleme

Mandarina është ndër agrumet më të pëlqyera, sidomos në muajt e vjeshtës dhe të dimrit. Disa studime kanë dalë në përfundimin se duhet të jemi të kujdesshëm me sasinë e konsumuar të mandarinave, sepse sipas tyre, nëse hani mandarina me tepri mund të keni dhimbje barku, që mund të çojnë deri në diarre. Po ashtu, […]

Rendesia e Domates per shendetin e zemres

Domatet kanë një rol shumë të rëndësishëm në shëndetin tone, pasi ne keto perime gjendennga dy lëndë ushqyese kryesore që kanë një ndikim të madh në shëndetin e zemrës: Likopenin (Lycopene) dhe Kaliumin (Potassium). Likopeni është një lëndë kimike që i jep domates ngjyrën e saj të kuqe dhe është gjithashtu antioksidant shumë i fuqishëm, […]

Pse duhet te konsumoni shege?

E pasur me lëndë ushqyese të çmuara, shega konsiderohet një super ushqim i vërtetë: ja çfarë përfitimesh ka ajo për shëndetin. Është super “ngopës”. Shega është një aleat i shkëlqyeshëm për ata që janë në dietë. Siguron rreth 83 kalori në 100 gramë (rreth një frutë të qëruar). Për më tepër, falë pranisë së lartë […]

Ushqimet e duhura per nje shendet te mire!

Ushqyerja e shëndetshme është një ndër prioritetet që secili duhet të ketë parasysh kur vjen puna tek mirëqenia e organizmit. Prioritete që shpesh herë dhe pa dashur i lëmë edhe pas dore. Hapi i parë drejt përmbushjes së këtyre objektivave është pastrimi i organizmit në brendësi të tij, një proces që njihet si detoksifikim. Trupi […]