Djathi, ilaç i disa semundjeve

Djathi është një ndër ushqimet të cilin sipas ekspertëve të shëndetësisë nuk duhet ta ndajmë nga vaktet tona ushqimore. Ky ushqim është e pasur me proteina, yndyrë, kalcium, vitamina dhe minerale të cilat i bëjnë kockat dhe muskujt më të fortë. Tek djathi janë të përqendruar përbërësit më të mëdhenj të qumështit: vitaminat A, D, […]

Mos u shqetesoni me per plakjen, me keto tre ushqime!

Sipas nje studimi te fundit, rezulton se, te ngrenit te brokolit, lakres, avokados, ul ndjeshem efektet e plakjes. Ekspertet bene nje studim  dhe rezulton se, per njerezit me ne moshe, nese ata hane keto tri ushqime, me shume gjasa do te ngadalesojne plakjen. Me rritjen e moshes, edhe trupi humbet aftesine per te prodhuar nikotinamide […]

Vlerat e kikirikeve per shendetin

Kikiriket jane ajo energjia e dobishme qe ju ofron nje koleksion i vitaminave dhe mineraleve, si shtese per proteinat. Ketu jane 10 arsye qe te mbani kutine tuaj me kikirike ne tavoline, ne makinen e juaj, ne kabinetin e madje edhe ne çanten tuaj te palestres. Nje opsion i mire per proteinat: Kikiriket kane 7 […]

Uji me Limon dhe perfitimet e tij ne shendet

Përfitimet nga konsumimi i ujit me limon  janë të shumta. Pirja e ujit me limon ka shumë përfitime. Çdo mëngjes shtrydhni lëngun e gjysmë limoni në një gotë me ujë . Pirja e ujit me limon është një këshillë e zakonshme shëndetësore. Limoni është një depo i vitaminës C, balancon nivelin alkalik të pH, forcon sistemin […]

Ushqimet kunder stresit

Stresi është pjesë e jetës sonë. Ndërsa disa njerëz mund të menaxhojnë stresin gjatë gjithë ditës, e disa të tjerë kanë nevojë për pak ndihmë. Përveç efekteve negative në psikologji, stresi edhe dobëson sistemin imunitar. Kur bëhet fjalë për luftimin e niveleve të larta të stresit, ajo që hani mund të ndihmojë në lehtësimin e tensionimit. Disa ushqime mund […]

Ja ushqimet qe kthehen ne kancerogjene, nese ngrohen!

Nese ngrohim nje ushqim disa here, ne i largojme vlera ushqyese. Por ka disa ushqime qe nese ngrohen, jo vetem i largohen vlerat ushqyese, por kthehen edhe ne kancerogjene. Te tille jane: PULA Pula ka salmonele, per kete arsye sugjerohet qe te gatuhet shume mire. Proteina qe permban pula, ndryshon kur pula e ftohte nga […]

Perfitimet shendetesore nga boronica e kuqe

Boronicat e kuqe janë ndër frutet me më së shumti përfitime shëndetësore. Dhe pikërisht për këtë ka arsye të mira për t’i konsumuar gjatë gjithë vitit, qoftë të ngrira, të thata ose në lëngje. Sipas disa hulumtimeve të reja ky lloj i boronicave të kuqe ndihmon kundër kërcënimit global të antibiotikëve dhe baktereve që përdoren […]

Ja çfare duhet ngrene per nje hidratim te mire veror

Ushqimi që hani mund të ketë ndikim shumë të madh në mbajtjen në nivel të freskisë së trupit, gjë që ju duhet me urgjencë edhe këtë verë. Një parim i rëndësishëm është që të kontrollohet apetiti dhe të ruhet balanca e temperaturës trupore. Shumica mendojnë se pijet tejet të ftohta janë të mirëpritura, por sigurisht që […]

Ja pse rekomandohet lengu i kompostos se kumbulles ne mbremje

Kompostoja e kumbullës është një pije e mbushur plot me minerale dhe një burim ideal i kaliumit. Gjithashtu lëngu i saj përmban dhe shumë veti antioksiduese, të cilat mbrojnë trupin nga radikalet e lira që dëmtojnë qelizat. Duke qenë se kompostoja është me pak kalori është një pije perfekte për në darkë. Përmirëson shëndetin e […]