Hurmat e Arabise, ideale per kockat

Hurmat e Arabisë janë një ushqim ideal për përmirësimin e energjisë dhe funksionin e trurit. Ato janë një burim i mirë i kompleksit të vitaminave A dhe B, gjithashtu janë të pasura me minerale të tilla si hekuri, kalçiumi, mangani, bakri dhe kaliumi. Hurmat e Arabisë ndihmojnë në ndërtimin e kockave dhe rritjen e forcës […]

Hudhra dhe Xhenxhefili – Kura e mrekullueshme per zemren dhe imunitetin

Të dyja këto produkte kanë qenë subjekt studimesh të shumta për vlerat që ofrojnë. Hudhra dhe xhenxhefili janë dy produkte që përmbajnë vlera të shumëfishta terapeutike dhe shëndetësore, për të mos përmendur këtu efikasitetin e tyre në recetat e gatimit. Të dyja këto produkte kanë qenë subjekt studimesh, jo vetëm për efikasitetin në luftimin e […]

Shendeti i melçise nis nga mengjesi

Mëngjesi i bollshëm dhe i shëndetshëm ka aftësinë të parandalojë dhjamosjen e mëlçisë dhe të riparojë dëmet e shkaktuara në këtë organ. Dhjamosja e mëlçisë është një sëmundje e cila po transformohet dalëngadalë në një nga kërcënimet më të mëdha të shëndetit të njeriut. Sipas të dhënave, ajo mund të përbëjë pikënisjen e shumë sëmundjeve […]

Ja perse duhet te konsumoni manaferra gjate vjeshtes

Manaferrat janë një lloj fruti që rekomandohet të konsumohet përgjatë periudhës së vjeshtës. Përtej shijes së mrekullueshme që ka, përfitimet e këtij fruti të vogël janë të mëdha. Më poshtë ju tregojmë disa nga arsyet kryesore pse duhet të hani sa më shumë këtë frut gjatë stinës së vjeshtës. Janë të pasura me vitaminë C; […]

Vezet e ziera – Vlerat e mrekullueshme qe kane per organizmin

Veza eshte padyshim perberesi kryesor i nje mengjes te shendetshem. Nje nga menyrat me te zakonshme te konsumimit te vezes eshte sigurisht pergatitja e saj ne formen e zier. Por cilat jane vlerat e vezes se zier dhe çfare i ndodh organizmit kur ajo konsumohet e zier. Veza permban 210 miligrame kolesterol. Zierja konsiderohet menyra me […]

Shurupi i Trendafilit – Shije, arome dhe vlera te mrekullueshme

Per shume, shurupi i trendafilit zgjon ndjesine e nostalgjise per kohet e dikurshme, kur ishte nje nder pijet me te veçanta qe zonjat e shtepise pergatisnin kur trendafilat çelnin neper oborret e shtepise por edhe ne natyre. Qe nga shekulli X e deri ne ditet e sotme shurupi i trendafilit konsiderohet si nje nder toniket […]

Seleni, element i rendesishem per nje rini te perhershme

Seleni është elementi i vetëm që e mban njeriun të ri, të shëndetshëm e të fortë. Ai njihet më shumë si një antioksidues dhe katalizator për prodhimin e hormonit aktiv të tiroideve. Nëse nuk marrim selen mjaftueshëm, qelizat tona do të jenë delikate përballë viruseve, kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe shenjave të tjera të plakjes […]

Kolesteroli i larte, super ushqimet per ta kontrolluar

Kolesteroli i lartë mund të çojë në sëmundje koronare të zemrës, e cila është shkaku më i madh i sulmeve në zemër. Kolesteroli mund të ulet duke bërë ndryshime dietike, siç është zvogëlimi i yndyrës së ngopur, por duke përfshirë edhe ushqimet e tjera në dietën tuaj. Super ushqimet e mëposhtme do ju ndihmojnë të […]

3 kumbulla ne dite per kocka dhe shendet te forte

Ngrenia e rregullt e kumbullave rrit ndjeshem dendesine minerale te kockave. Nje studim u perqendrua tek roli i ngrenies se kumbullave ne shendetin e kockave te grave. Grate qe moren pjese ne studim u ndane ne dy kategori. Ne kategorine e pare moren pjese grate qe konsumonin kumbulla rregullisht. Ne te dyten, morren pjese gra […]

Mjalti, si duhet te perdoret pa humbur vlerat

Pothuajse me vite apo gjeneratë pas gjenerate është e njohur teoria se mjalti përdoret me lugë druri, në të kundërtën i humbet vlerat ushqyese dhe dobitë shëndetësore. E vërteta është se mjalti mund të hahet me një lugë druri, plastike ose metali. Pra mjalti mund të përdoret me të gjitha lugët pa qenë e nevojshme […]