Ja çfare i ndodh trupit tuaj, nese nuk hani fruta dhe perime!

Frutat dhe perimet permbajne disa prej vlerave ushqyese me te rendesishme per shendetin tone. Por sipas nje studimi te kryer se fundmi, vetem 11% e njerezve hane fruta dhe perime perdite. Por çfare mund te ndodhe me trupin tuaj, nese ju nuk hani mjaftueshem fruta dhe perime? Ju shfaqen probleme me sistemin e tretjes Pa […]

Njihuni me shenjat qe tregojne se trupi juaj ka nevoje per vitamine D

Vitamina D është një vitaminë e tretshme që ndikon shumë në sistemet e trupit tonë nga sigurimi i furnizimit me kalcium ndaj eshtrave tona, deri tek forcimi i sistemit imunitar. Normalisht e marrim këtë vitaminë nga ushqimet, suplementet dhe rrezet e diellit, por kur diçka shkon keq dhe ne përballemi me mungesën e vitaminës D, […]

Ngrenia e kerpudhave zvogelon rrezikun nga kanceri i prostates

Sipas një studimi të zhvilluar në Japoni, është zbuluar se ngrënia e kërpudhës mund të ketë zvogëluar rrezikun nga kanceri i prostatës. Sipas lajmit të publikuar nga “Newsweek”, studiuesit kanë zbuluar se ngrënia e të paktën tre herë kërpudha në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të prostatës tek meshkujt. Në këtë studim janë […]

Sheqeri dhe femijet, ku gjendet dhe pse ben keq!

Sheqeri nuk gjendet vetem tek karamelet apo tek embelsirat ne pergjithesi por gjendet pak a shume gjithandej. Dhe kur behet fjale per femijet ushqimi eshte akoma me i rendesishem prandaj me poshte keni keshillat e Doktor Gianfranco Trapani, mjek pediater ekspert ne fushen e nutricionit. Ku gjendet sheqeri? “Sheqeri eshte nje ushqim qe kur hahet […]

Jackfruit, fruti qe s’do i rezistoni pa e provuar

Jackfruit eshte nje frut qe rritet te Azine jugore dhe juglindore. Fruti per ate pjese te popullsise eshte nje produdukt i perditshem, por per ne qe jetojme ne Europe, eshte nje frut qe te shton kureshtjen per ta provuar. Eshte nje frut qe jo vetem te ngop, por edhe merr shume perfitime shendetesore prej tij. […]

Kura natyrale kunder helmimit nga ushqimi

Efektet e helmimit ushqimor janë të ndryshme për çdo njeri. Disa përjetojnë ngërçe në stomak, kurse të tjerë dhe të vjella. Gjithashtu mund të përjetohet edhe marrje mendsh dhe dehidratim. Në listën më poshtë do të gjeni ushqimet që janë provuar se u bëjnë mirë personave të helmuar nga ushqimi. Çaji i mentes Mentja përdoret […]

6 rregulla ngrenieje, per te rene shpejt ne peshe

Procesi i humbjes se peshes nuk ka te beje gjithmone me dietat e lodhshme dhe me ushtrimet fizike. Mjeket thone se ne shumicen e rasteve, per te humbur peshe, mjafton nje normalizim diete. Ushqimi i shendetshem dhe konsumi i sasise se nevojshme ditore jane te vlefshme. Fibra Me konsumin e fibrave normalizohet mikroflora e zorreve. […]

Te konsumosh vetem perime rrit rrezikun per goditje ne tru

Sipas një studimi të zhvilluar nga EPIC-Oxford, për njerëzit që konsumojnë vetëm perime është ulur rreziku nga sëmundjet e zemrës, por është rritur rreziku i goditjes në tru. Shkencëtarët britanikë ekzaminuan të dhënat e projektit studiues afatgjatë i cili ka ekzaminuar të ushqyerit dhe shëndetin e 48 000 personave. Gjysma e pjesëmarrësve të cilët janë […]

Ja pse meshkujt duhet te hane me shume djath se femrat!

Djathi eshte produkti me me shume vlera ushqyese se te gjitha nenproduktet e tjera te bulmetit. Sipas nje studimi te kryer se fundi eshte zbuluar se, njerezit mund ta mbrojne veten nga kockat e brishta, duke ngrene me shume produkte me baze qumshti, pra duhet te hane me shume djathe. Produktet e qumeshtit jane burim […]

Farat magjike; zbuloni gjashte mikeshat e shendetit

Farat mund te jene te vogla ne dukje, por shume te medha persa i perket vlerave qe mbartin. Jane te pasura ne proteina, fibra vegjetale dhe acide yndyrore esenciale. Ndihmojne ne rregullimin e nivelit te gjakut dhe kolesterolit ne gjak. Le te zbulojme se bashku gjashte llojet me te shendetshme te farave . 1.Farat e […]