Kafja e ftohte dhe perfitimet e saj

Gjatë dekadës së fundit, ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të njerëzve që pijnë kafe të ftohtë, në vend të kafesë së nxehtë tradicionale. Më poshtë ju rendisim disa nga efektet pozitive, që kafja e ftohtë, ka në organizëm. Së pari, mund të themi se ajo rrit efektivisht përqendrimin. Kafeina e pranishme në […]

Vetite e bimes Aloa Vera

Ne disa zona te botes si ne Ameriken e Jugut, Aloe Vera quhet si bima magjike kurse ne disa shtepi perdoret vetem kjo bime per te gjitha semundjet. Studimet e hershme (ne fillim te ‘900) konfirmuan vetite e pabesueshme qe ka kjo bime e Kristofor Kolombo e pershkruan bimen si “Mjeksia ne vazo” Studimet klinike […]

Ushqimi pikant ben mire per zemren

Lajm i mire per ata qe pelqejne ushqimet pikante, konsumimi i ketij lloj ushqimi ben mire per zemren. Specat djeges ndihmojne ne uljen e presionit te gjakut dhe ulin kolesterolin. Sipas shkencetareve kineze, ushqimet pikante mbrojne zemren nga semundjet qe e prekin ate dhe qe jane shkaku kryesor i vdekjeve ne bote. Studimi i kryer […]

Kohlrabi – Lakra rrepe me veti te mrekullueshme per organizmin

Emri vjen nga fjala gjermane kohl , “lakër” plus rube , “rrepë”. Kohlrabi ka një kokë të rrumbullakët me lëkurë të bardhë, të purpurt ose të gjelbër, së bashku me gjethe të ngrënshme. E shemtuar ne pamje te pare por e pergatitur ne menyren e duhur ka nje shije fantastike dhe shume vlera ushqyese per organizmin. Kohlrabi është një […]

Sekreti i konsumimit te qershise

Ushqimet kane nje rol te rendesishem ne jetegjatesine e njeriut. Disa nga ushqimet baze qe ndikojne ne shendetin tone jane, vera e kuqe, kosi dhe qershite, ndikojne ne jetegjatesi. Sipas nje studimi te kryer nga shkencetaret nga Universiteti i Kalifornise kane dale ne perfundim se mendja e shendoshe, deshira per te punuar dhe konsumimi i […]

Çaj nga farat e shalqinit kunder gureve ne veshka

Çaji nga farat e shalqinit është një pije që ndihmon në largimin e gurëve në veshka. Ky është një çaj i cili mund të konsumohet disa herë brenda ditës, pasi ai nuk ka efekte anësore. Çaji nga farat e shalqinit eshte shume i thjeshte per ta pergatitur. Gjithçka çfare ju duhet jane farat nga shalqini, […]

11 frutat dhe perimet kunder kembeve te enjtura

Kur ulemi per te ngrene na ndodh shume here qe te ekzagjerojme me ushqimet e perpunuara, sikurse jane djatherat e staxhionuar apo ushqime te gatshme. Jo vetem kunder kileve te teperta, por edhe qarkullimit te dobet te gjakut, keqfunksionimi i qarkullimit te gjakut eshte pergjegjes jo vetem per tension te larte, kolesterol e semundje kardiovaskulare, […]

Per mushkeri te shendetshme, konsumoni keto ushqime

Shkencetaret thone se bananet, grejpfruti, peshqit dhe djathi mund t’iu ndihmojne njerezve qe kane probleme me mushkeri. Me saktesisht, shkencetaret thone se konsumimi i ushqimeve te tilla ndikon pozitivisht te te semuret nga semundjet kronike te mushkerive. Shkencetaret amerikane dhe evropiane kane bere nje studim trevjeçar, me te cilin kane dashur qe te zbulojne menyren […]

Peshku, ushqimi i trurit

Konsumimi i peshkut, 3-4 herë në javë, pakëson rreziqet për iktuse në tru. Përfundimin e ka nxjerrë një studim i kryer nga Susanna Larsson e Nicola Orsini të institutit Karolinska të Stokholmit dhe i publikuar në revistën Stroke. Për studim është marrë një kampion i madh i prej 400 mijë personash të moshës 30-103 vjeç, […]