Çaji i malit, kunder gripit dhe ftohjes!

Çaji i malit është ndër çajrat më të njohur dhe më të përdorshëm në vendin tonë si dhe në disa nga vendet e mesdheut. Një traditë e trashëguar brez pas brezi në gjithë Shqipërinë, çaji i malit përzihet me lëng limoni, mjaltë dhe pak gjalpë. Ky i fundit është një element që e bën shijen […]

Ushqimet qe duhet te konsumoni kur keni probleme me tiroiden

Hipotiroidizmi ose mosfunksionimi i tiroides është një problem serioz, i cili kërkon trajtimin e duhur. Tiroidja ka një rol shumë të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit dhe shkaktari kryesor i mosfunksionimit të saj është çekuilibri hormonal. Lodhje, humbje peshe, rënie e flokëve janë disa nga simptomat më të zakonshme që tregojnë se keni probleme me […]

Rastet kur nuk duhet te hani shege!

Shega është një ndër frutat më të kërkuara të stinës, e njohur jo vetëm për shijen por edhe për vlerat e mëdha ushqyese që ka. Shega është e pasur me antioksidantë dhe sipas studimeve të shumta ndihmon në luftën kundër kancerit, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. Mund të shkaktojnë alergji Alergjitë janë një nga efektet […]

Kanella mund te permiresoje insulinen hormonale

Insulina është një nga hormonet kryesore që rregullojnë metabolizmin dhe përdorimin e energjisë. Gjithashtu është thelbësore për transportimin e sheqerit në gjak nga rrjedhja e gjakut në qeliza. Problemi është se shumë njerëz janë rezistent ndaj efekteve të insulinës. Kjo njihet si rezistencë ndaj insulinës, një shenjë dalluese e kushteve serioze si sindromi metabolik dhe […]

Ushqimet qe nuk duhen ngrene me stomakun bosh!

Të gjithë e dimë që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, por a e dini se nuk mund të hani absolutisht gjithçka që dëshironi? Kos, një filxhan kafe apo një lëng i freskët portokalli, është pamja perfekte e një mëngjesi ideal sipas shumicës prej nesh. Fatkeqësisht, vetëm disa njerëz janë të vetëdijshëm se […]

Si reagon trupi njeriut pas nje vakti ne “Fast Food”?

‘’Fast food’’, ushqimi i shpejtë, është gjithmonë zgjidhja e parë që na vjen nëpër mend në momentin që jemi të uritur dhe jemi larg shtëpisë. Ushqimi të cilit nuk i rezistojmë dot, për shkak të aromës, erëzave apo shijes së shijshme, nuk është i shëndetshëm për organizmin tonë dhe shkakton një sërë efektesh anësore. Shumica […]

Lengu i panxharit per shendetin e trurit dhe tensionin e gjakut

Pirja e lengut te panxharit rrit qarkullimin e gjakut ne tru tek njerezit Ky konkluzion tregon se kokrrat e kuqe te panxharit luftojne kunder uljes se funksioneve te trurit sidomos pas moshes 50 vjeçare, sipas nje studimi te fundit. Rrenja e panxharit permban perqendrime te larta te nitrateve, te cilat shnderrohen ne nitrite ne organizem. […]

Konsumimi i spinaqit ju ndihmon te keni muskuj te forte

Muskujt e forte jane çelesi per nje organizem te shendetshem  dhe plot jete. Kur perjetoni dhimbje dhe dobesim te tyre, çdo veprim ne jeten e perditshme behet me i veshtire. Ndaj rendesia e shmangies se probleme muskulore, perveçse eshte nje problem shendetesor, mund te kthehet edhe ne nje bezdisje te madhe. Shendeti i tyre fillon […]

Ushqimet qe lehtesojne ankthin

Çdo ditë përllogaritet se ne marrim rreth 300 vendime që lidhen me ushqimin. Mund të zgjedhim ushqime që na ndihmojnë, por gabimisht dhe mund të hamë ushqime që na shtojnë inflamacionin apo na krijojnë shqetësime. Një dietologe amerikane sugjeron ushqimet që sipas saj lehtësojnë ankthin.  Në librin e saj më të ri “Dieta anti-ankth”, ekspertja […]