Aloe vera, bima e mrekullive

Aloe vera, ndonjëherë e përshkruar si “ bima e mrekullive”, është një bimë barishtore me gjethe të trasha dhe të forta, të dhëmbëzuara në anët e tyre. Shumica e përdorimeve të saj janë në formën e xhelit që nxirret nga gjethet e kësaj bimë. Disa nga përfitimet shëndetësorë të Aloe verës janë: Dhëmbë dhe mishrat […]

Dieta mesdhetare, per nje shendet me te mire

Ndërrimi i dietës në moshë të vjetër, nga një dietë e thjeshtë në një dietë mesdhetare, me një përzierje të perimeve, frutave dhe peshkut, rikthen një ekuilibër të bakterieve të lidhura me shëndetin e mirë. Gjatë një studimi me 612 vullnetarë, të moshës nga 65 në 79 vjeç, nga pesë shtete europiane, ata që ndoqën […]

Perfitimet shendetesore te hudhres, dhe si te largoni eren e keqe!

Hudhra mund të jetë një nga erzat më të kënaqshme dhe ushqimett me e përdorura në kuzhinat në të gjithë globin. Por gjithashtu mund të mburret me disa përfitime mjaft mbresëlënëse shëndetësore. Këtu janë shtatë arsye për të përfshirë sa me shume hudhren në rutinën tuaj ushqimore, dhe disa këshilla me vlerë për trajtimin e aromes […]

Te mirat e ullinjve ne shendet

Edhe pse më shumë vëmendje i është dhënë vajit të ullirit sesa vetë ullirit, ullinjtë mbeten një nga ushqimet më të shijuara në guzhinë. Ullinjtë klasifikohen si fruta me bërthamë të së njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të zinjtë kur janë pjekur plotësisht. […]

Ushqimet qe nuk duhet te konsumoni ne mengjes!

Një mëngjes i shëndetshëm përfshin fibrën, proteinën dhe yndyrnat e shëndetshme që ju japin energji dhe ju bëjnë të ndiheni të ngopur. Në kontrast një mëngjes i pashëndetshëm mund t’ju bëjë të ndiheni të plogësht, t’ju shkaktojë të shtoni në peshë dhe të rrisë riskun për sëmundje kronike. Ja disa nga ushqimet më të këqija […]

Ndikimi i vitamines C dhe D ne sistemin imunitar

Ditët e fundit mund të keni dëgjuar lajme të ndryshme se si vitamina C dhe D mund të parandalojnë apo luftojnë koronavirusin.  Ndërkohë që këto pretendime nuk janë vërtetuar akoma nga shkenca, ekzistojnë prova të forta se vitaminat C dhe D ndikojnë në sistemin imunitar, duke e përmirësuar atë. Përmirësimi dhe forcimi i sistemit imunitar […]

Efektet pozitive qe ka domatja ne shendetin tone

Në rast se e keni pyetur ndonjëherë veten, domatja është teknikisht një frut, sepse ka fara në brendësi dhe rritet nga lulja e verdhë e bimës. Por kur vjen puna tek ushqyerja domatja konsiderohet si perime dhe ka një sërë përfitimesh shëndetësore. Domatet janë një burim shumë i mirë vitaminash Vetëm një domate mund të […]

Ushqimet qe ju ndihmojne te dukeni me te rinj!

Të gjithë e dimë se është e pamundur të ndalësh procesin e plakjes dhe të qëndrosh i ri përgjithmonë. Por zakonet e mira dhe ushqimi i duhur mund t’ju ndihmojnë të dukeni më të shëndetshëm dhe më të rinj. Ja cilat janë ato: Supa pulës Rrushi i kuq Limoni Xhenxhefil Shega Fasulet Patatja ëmbël Spinaqi […]

Çajrat me te mire per te luftuar gripin dhe te ftohtin!

Hulumtimet e shumta nuk kanë arritur në përfundime të sakta se deri në çfarë mase çajrat mund të shërojnë gripin dhe të ftohtin, megjithatë, studimet e vazhdueshme kanë theksuar se çajrat, për shkak të përbërësve, kanë efekte pozitive për të lehtësuar simptomat e gripit dhe ftohjes. Disa nga më të mirët janë: Çaji i mentes […]

Ja çfare do ti ndodh trupit tuaj nese nuk konsumoni buke!

Buka është një ushqim i preferuar, por edhe ndikon në forma të ndryshme, disa prej të cilave janë të dëmshme për trupin dhe linjën tonë. Ja çfarë ndodh me trupin nëse eliminoni plotësisht bukën e bardhë nga dieta juaj: Do të humbni peshë të shkaktuar nga uji Buka është plot me karbohidrate, dhe nxjerrja e […]