Kamomili – Efektet dhe perfitimet

Lulet e kamomilit përdoren dhe janë të famshme për vetitë e tyre qetësuese, shkruan faqja italiane e internetit cure-naturali.it. Në realitet bima nuk ka përbërës aktivë nxitës si shumica e bimëve që përdoren kundër pagjumësisë, por përkundrazi, ajo ka kryesisht veti antispazmodike, siç është balsami i limonit. Këto veti e bëjnë kamomilin një relaksues të […]

Perdorni kanelle, me efekive kunder dhimbjeve se Ibuprofeni

Një temë mjaft e diskutuar është nëse ilaçet apo alternativat natyrore janë më të mira, në shërimin e dhimbjeve. Njëra del të jetë e sigurt, mirëpo pse të rrezikojmë me barëra të cilat kanë efekte anësore nëse alternativat natyrore janë më të sigurta por edhe aq efektive. Hulumtimi i ri tregon se pluhuri i kanellës […]

Antibiotiku natyror qe lufton alergjite dhe vret viruset

Mjalti dhe hudhra kanë veti të fuqishme antibiotike që konsolidojnë sistemin tuaj imunitar. Nga njëra anë, përfitimet e mjaltit me ujë të nxehtë përfshin dëbimin e të gjitha toksinave nga trupi juaj dhe nga ana tjetër, hudhra njihet që është një ushqyese me shumë më pak kalori. Cilat janë përfitimet e mjaltit dhe hudhrës? Ushqen […]

Forcimi i sistemit imunitar, arma me e mire kunder koronavirusit

Arma më e mirë kundër koronavirusit është forcimi i sistemit imunitar, deklaroi mjeku turk, Faruk Yorulmaz, drejtuesi i Departamentit të Shëndetit Publik pranë Universitetit Trakya. ”Trupi i njeriut e ka të vështirë të luftojë kundër viruseve kur sistemi i tij imunitar dobësohet, kështu që është me rëndësi të hahet shëndetshëm dhe të bëhet gjumë i […]

Topinamburi, ushqimi me i mire kunder diabetit

Mollë Dheu – ushqimi i lirë që vlen një thesar për shëndetin. Topinamburi (mollë dheu), është një zhardhok, i cili kultivohet fare lehtë, përshtatet pothuaj në çdo tokë dhe klimë, është tepër rezistent ndaj insekteve dhe myqeve, jep një rendiment të madh dhe më e rëndësishmja, pa nevojën e përdorimit të fertilizuesve kimik dhe pesticideve. […]

Vaji i palmes – Semundjet qe shkakton perdorimi i tepert, te rrezikuar moshat e reja!

Autoriteti Europian për Sigurinë Ushqimore (EFSA), konstaton se vaji i palmës është i rrezikshëm e veçanërisht tek moshat e reja. Në një eksperiment të realizuar në kafshë, nga ky autoritet del se ky vaj i shkatërron veshkët, ADN-në dhe shkakton kancer. EFSA ka vlerësuar rreziqet për shëndetin publik të tre ndotësve që gjenden në perime, […]

Studimi: Zevendesimi i proteinave me produkte bimore ul rrezikun e semundjeve te zemres

Në studimin e bërë me 37.000 amerikanë është vërejtur se personat të cilët kishin konsumuar proteina nga produkte bimore, ishin 27% më pak të rrezikuar të vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare, në krahasim me ata që i marrin proteinat nga mishi, raporton CNN. Sipas ekspertëve, ju mund të merrni proteinat e duhura jo vetëm nga produkte […]

Aloe vera, bima e mrekullive

Aloe vera, ndonjëherë e përshkruar si “ bima e mrekullive”, është një bimë barishtore me gjethe të trasha dhe të forta, të dhëmbëzuara në anët e tyre. Shumica e përdorimeve të saj janë në formën e xhelit që nxirret nga gjethet e kësaj bimë. Disa nga përfitimet shëndetësorë të Aloe verës janë: Dhëmbë dhe mishrat […]

Dieta mesdhetare, per nje shendet me te mire

Ndërrimi i dietës në moshë të vjetër, nga një dietë e thjeshtë në një dietë mesdhetare, me një përzierje të perimeve, frutave dhe peshkut, rikthen një ekuilibër të bakterieve të lidhura me shëndetin e mirë. Gjatë një studimi me 612 vullnetarë, të moshës nga 65 në 79 vjeç, nga pesë shtete europiane, ata që ndoqën […]

Perfitimet shendetesore te hudhres, dhe si te largoni eren e keqe!

Hudhra mund të jetë një nga erzat më të kënaqshme dhe ushqimett me e përdorura në kuzhinat në të gjithë globin. Por gjithashtu mund të mburret me disa përfitime mjaft mbresëlënëse shëndetësore. Këtu janë shtatë arsye për të përfshirë sa me shume hudhren në rutinën tuaj ushqimore, dhe disa këshilla me vlerë për trajtimin e aromes […]