Rreziku nga maskat e hedhura ne rruge

Infektologu kosovar Arben Vishaj bëri thirrje që qytetarët mos t’i hedhin maskat në rrugë. Ai pohon se përhapja e virusit ndodhë shumë lehtë për shkak se virusi mund të qëndroj dy deri në tre ditë në produktet e përdorura që janë hedhur në rrugë. Pamje të tilla të maskave dhe dorëzave të përdorura nga pacientët […]

Vazhdon ndotja e Parkut nga pushuesit pa kulture!

Situata e ndotjes se ambjenteve ne Parkun Kombetar Divjake – Karavasta vazhdon te jete problematike. Edhe pse vazhdimisht eshte bere thirrje nga punonjesit e Parkut, organizatat mjedisore dhe mediat per ruajtjen dhe grumbullimin e mbetjeve te krijuara nga pushuesit per ne vendet e caktuara, ka akoma njerez te pandergjegjshem qe nuk respektojne rregullat. Edukimi dhe […]

EFSA: Rreziqet ne shendet nga prania e glikalkaloideve ne patate

EFSA ka vlerësuar rreziqet për shëndetin e njeriut dhe kafshëve në lidhje me praninë e glikalkaloideve në ushqime dhe veçanërisht në patate. Glikalkaloidet janë substanca toksike që gjenden në familjen e bimëve Solanaceae, e cila përfshin patate, domate dhe patëllxhanë. Helmimi nga glikalkaloidet mund të shkaktojë simptoma si të vjella dhe diarre. Bazuar në njohuritë […]

Si mund te udhetoni per ne Gjermani!

Aeroporti ‘Nënë Tereza’ ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për pasagjerët që udhëtojnë në Gjermani, për të vizituar bashkëshortin apo bashkëshorten, që është më leje-qëndrimi EU. Në një njoftim zyrtar radhiten një sërë dokumentesh që kërkohen për të kryer një udhëtim, “Dokumentet që kërkohen (lista ka vetëm qëllim reference dhe asistence) 1) Certifikatë martese me […]

Udhetoni te sigurte me kompanine “Tempo”

Situata e pandemise e cila ka mberthyer te gjithe globin ka veshtiresuar ne maksimum udhetimet e shtetasve nga nje shtet ne tjetrin. Marrja e masave te sigurise shtese dhe protokollet shendetesore jane nje oblgim per te gjithe udhetaret dhe kompanite qe kryjne transportet nderkombetare. Shqiptaret qe jetojne ne Itali kane garanci, komoditet dhe siguri ne […]

Ne mbrojtje te fermereve dhe ze kunder Ministrise se Bujqesise, Eksperti Ervin Resuli nen presion?

Një status në Facebook, hedh dyshime se një nga ekspertët e bujqësisë dhe zëri që ka dalë në mbrojtje te fermerëve gjatë gjithë kohës, është kërcenuar apo është nën presion. Bëhet fjalë për Ervin Resulin, i cili është dhe një nga zërat më kritik e kundërshtar të Ministrisë së Bujqësisë dhe ministrit Çuçi, për politikat […]

COVID-19: Pasojat mbi bujqesine ne Shqiperi!

Zonat rurale kanë qasje të vogël te programet për mbrojtje sociale për shkak të pronësisë mbi tokën, kur në të njëjtën kohë popullata karakterizohet me të ardhura të ulëta, të paqëndrueshme, kryesish punësim joformal. Një nga degët më të prekura të ekonomisë nga kriza ekonomike-shëndetësore e shkaktuar nga Covid-19 është bujqësia. Ndërprerja e zinxhirëve të […]

Si duhet mbajtur maska ne menyre te sigurte? OBSH jep rekomandimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë disa rekomandime se si duhet të mbajmë maskën e pëlhurës në mënyrë të sigurt. Në videon e realizuar nga OBSH thuhet se një maskë pëlhure vepron si një pengesë për të parandaluar përhapjen e virusit. Këto janë disa nga rregullat që ka rekomanduar OBSH-ja të përdoren gjatë vendosjes së […]

Mbrojtja e rrushit nga Grereza me menyra biologjike!

Dy dëmtuesit e hardhise ne kete periudhe jane; TENJA (Lobesia botrana) breznia tretë dhe GREREZA e bistakëve të pjekur me emrin (Vespa germanica ) ose specia tjetër ( Vespa vulgaris) Deri në fund të dhjetëditorit të parë të muajit Gusht është kohë për trajtimet ndaj tenjës. Trajtimet kanë filluar qysh javën e katër të Korrikut. […]

Sondazhi te moshat e reja: 92% s’moren asnje ndihme nga qeveria gjate pandemise, 51% jane te papune

92 % e të rinjve shqiptarë të anketuar në një sondazh kane deklaruar se nuk kanë marrë asnjë lloj mbështetje nga shteti gjatë karantinës, ndërkohë që 49% e të rinjve deklaruan se ata ose një familjar i tyre, humbën vendin e punës gjatë pandemisë. Të dhënat vijnë përmes Raportit të përvitshëm Kombëtar “Rinia në Shqipëri […]