Vjosa midis turizmit dhe HEC-ve, FAO miraton programin per zhvillimin e qendrueshem

Lumi Vjosa, nga më të bukurit e Europës në gjendje të egër, është kërcënuar nga ndërtimi i HEC-ve, por organizatat ndërkombëtare janë vënë në mbrojte të tij. Javës që shkoi Programi i Ushqimit në Kombet e Bashkuara (FAO) ka miratuar një projekt që synon zhvillimin e qëndrueshëm të pellgut ku shtrihet lumi. Projekti synon të […]

Debore ne Brazil. I ftohti historik godet vendin, temperaturat deri ne -8 grade celcius

Një fenomen mjaft i rrallë ka ndodhur të premten në jug të Brazilit, ku vendasit kanë dalur të festojnë rënien e flokëve të dëborës. Vala e paprecedentë e të ftohtit që ka prekur vendin ka sjellë edhe fenomenin aq të rrallë për një vend si Brazili, që njihet për temperaturat e nxehta dhe plazhet. Sipas […]

Mbrojtja e ullirit nga miza (Bractocera olea) me insekticide

Siҫ kemi përmendur më parë dy janë strategjitë kryesore në mbrojtjen e ullirit nga miza Strategjia e cila përdor mjete për të menjanuar ҫiftëzimin e mizave, për të shmangur vezëvendosjen në kokrrat e ullirit. Vrasjen e larvave, me insecticide, të cilat tashmë janë në frutat e ullrit. Strategjinë e parë e kemi trajtuar shpesh këtë sezon. Ajo […]

OKB: Pandemia ndikoi negativisht ne bujqesine shqiptare, por qeveria nuk i ndihmoi fermeret

Pandemia Covid -19 dhe masat kufizuese në lëvizje për frenimin e saj në tremujorin e dytë e kanë ndikuar negativisht sektorin bujqësor, por megjithëkëtë bujqësia ka qenë e përjashtuar nga paketat shtetërorë të ndihmës. Organizata e Kombeve të Bashkuara analizoi efektet e pandemisë në bujqësi ku gjeti se, sektori ishte ballafaquar me mungesë të fuqisë […]

“Pergjysmohet” blegtoria/ Subvencionet ende nuk po japin efektin e pritur

Megjithëse në dy vitet e fundit fondet e vëna në dispozicion për mbështetjen e fermerëve përmes skemave kombëtare të financimit, janë përqendruar kryesisht në sektorin e blegtorisë me qëllim zhvillimin e tij, ende duket se nuk kanë dhënë efektin e pritur. Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së Bujqësisë, eksportet blegtorale në vlerë janë përgjysmuar […]

Zjarr i madh ne kodrat e Divjakes!

Një zjarr i madh ka perfshire kodrat e fshatit Kryekuq në zonën e Divjakës. Pas sinjalizimit nga specialistet e monitorimit te PKDK,  stafi i AdZM Fier eshte nisur menjeher sebashku me forcat zjarrefikese te Divjakes. Zjarri i nisur prej ores 17:00 ka perfshire nje siperfaqe te konsiderueshme te kodres se Kryekuqit. Terreni i veshtire e […]

Jo Resorte dhe aerodrom ne zonen e mbrojtur Vjose-Narte

Ambjentalisti dhe kryetari shoqates per Ruajtjen e Mjedisit Natyror Vlore, Niko Dumani ngre alarmin per cenimin e territorit te Zones se Mbrojtur Vjose-Narte. Ne nje postim te tij ai shkruan se disa projekte ne kete zhvillimore urbanistike dhe per kerkim hidrokarburesh ne det po rrezikojne seriozisht Zonen e Mbrojtur Vjose-Narte. –Jane te shumta tentativat e […]

Covid-19 po perhapet nga te rinj asimptomatike, OBSH ben thirrje per t’i dhene fund “nacionalizmit te vaksinave”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se koronavirusi po përhapet kryesisht nga të rinjtë e moshës 20, 30 dhe 40 vjeç, të cilët nuk janë të vetëdijshëm se janë infektuar. Takeshi Kasai, drejtori rajonal për OBSH-në në Paqësorin Perëndimor, tha në një konferencë virtuale se të rinjtë që udhëheqin përhapjen përbëjnë një rrezik për […]

Serbi/ Shkaterrohen tubat e hidrocentraleve, banoret proteste ne mbrojtje te lumit

Banoret e fshatit Rakita ne juglindje të Serbisë kanë hequr tubat e instaluar për të ndertuar një hidrocentral të ri në një lumë afër zones. Njerëzit vendas, të cilët u ndihmuan nga aktivistët e mjedisit, kanë frikë se hidrocentrali mund të shkatërrojë rezervat e peshkut në lumin Rakitska, duke bere që të thahen puset dhe […]

Ndihme shtese 26 mije leke per te punesuarit apo ish te punesuarit ne transportin publik

Të punësuarit apo ish-të punësuarit në subjektet e transportit publik, qytetas dhe ndërqytetas do të marrin një ndihme financiare prej 26 000 (njëzet e gjashtë mijë) lekësh, për shkak të situatës së krijuar nga COVID-19. Kjo është një pagesë shtesë, pavarësisht se këta punonjës mund të kenë përfituar nga paketat e mëparshme të ndihmës. Këta […]