Ullinjte ne pritje te vjeljes, mungon fuqia punetore! 20,000 leke vjelja e nje kv!

  Ullinjte ne pritje te vjeljes, mungon fuqia punetore! 20,000 leke vjelja e nje kv! Vjelja e ullinjve eshte kthyer ne nje makth per te gjithe fermeret! Pemet te mbushura me kokrra te cilat presin te vilen jane kthyer ne nje stres te vertete per cdo familje qe ka ne pronesi ullinj. Cmimi i grupeve […]

Lushnja dhe klima e saj sjellin investitore ne bujqesi!

“Rijk Zwaan” eshte nje kompani e prodhimit te farerave ne rruge shkencore. Krijuar ne vitin 1924 kjo kompani eshte eksportuese e 47 produkteve te saj ne perime ne shume vende te botes. Me qender ne Hollande dhe me nje kontroll rigoroz te çdo produkti Rijk Zwaan eshte nje kompani e njohur ne treg dhe jep […]

Lushnja dhe Fieri prodhojne 34% te perimeve ne vend, Divjaka kryeson listen

Shqipëria e rriti prodhimin e perimeve me 8 për qind në vitin 2019, duke e çuar totalin në 1,2 milionë tonë, 34% e të cilave prodhohen në Fier dhe në Lushnjë raporton INSTAT. Divjaka është bashkia me prodhimin më të lartë të perimeve në rang vendi me 14.4 për qind të totalit. Në vitin 2019 […]

Eksportet bujqesore drejt vendeve te BE-se/ 210 kamione vetem gjate nje jave nga Lushnja dhe Fieri

Vijojnë të kryesojë rajoni i Fierit dhe Lushnjës me eksportet e produkteve bujqësore drejt vendeve të rajonit dhe Bashkimit Europian. Bujqësia në këtë rajon, një sektor kyç për rritjen e të ardhurave në familjet fermere, punësimin dhe ekonominë e vendit, vitet e fundit ka prekur shifrat e rritjes progresive përsa i takon prodhimit dhe eksporteve. […]

Termeti/ Lushnja dhe Divjaka vazhdojne grumbullimin e ndihmave per te prekurit

Bashkia Lushnje dhe ajo e Divjakes kane vazhduar edhe diten e sotme te grumbullojne ndihma per te prekurit nga termeti ne Durres dhe rrethinat. Ne Lushnje ne qendren kulturore “Vaçe Zela” vazhdojne vijne qytetare te dhurojne cka munden ne shenje solidaritetit per familjet ne nevoje ne Durres. Nga kjo qender u nis edhe kontigjenti tjeter […]

Lushnja grumbullon ndihma per te prekurit nga termeti!

Qe prej mengjesit te sotem pranë Bashkise Lushnje ne ambjentet e Qëndrës së Artit “Vaçe Zela” jane grumbulluar dhe po vazhdojne te grumbullohen veshmbathje dhe ushqime për familjet e dëmtuara nga tërmeti. Kane qene të shumtë qytetarët dhe bizneset e Lushnjes, pensionistë dhe fëmijë, që i jane drejtuar pikës “Lushnja Solidare”, të cilët kane kontribuar […]

Rikthehet Agronews ne Radio Lushnja

Çdo te marte ora 13:00 me Shkelqim Bylykbashin do diskutohen tema dhe çeshtje teper te rendesishme per çdo fermer apo konsumator te prodhimeve bujqesore! Çmimet e uleta dhe renia e fuqise blerese po fundosin fermeret duke demtuar edhe ekonomine vendase. Pse po ndodh kjo situate? Çfare politikash subvencionimi ndjekin vendet e rajonit ne bujqesi? Keto […]

Kryetari i PD Lushnje ne “Udhekryq”, 21 Qershor ne Radio Lushnja

Data 15 qershor shenoje zgjedhjen e kryetarit te ri te deges se PD Lushnje, pamvaresisht krizes se thelle politike qe mbizoteron ne vend. Saimir Korreshi u votua si kryetar i PD-së në Lushnje. Ai fitoi me një diferencë të madhe votash kundrejt kandidatit tjetër në garë Pandi Boçi. Në zgjedhje votuan te gjithe krerët e […]