Reklame:

Dafina ne vaj ulliri – Fuqia e dyfishte sheruese

Dafina eshte nje erez, lavdia e se ciles nuk shuhet kurre.

Me plote te drejte gjethet e saj kane simbolin e lavdise dhe vleresohen ane e mbane botes.

Gjethet e dafines kane perdorim kryesor ne kuzhine, por ato kane fuqi jashtezakonisht te medha sheruese.

E kur keto fuqi bashkohen me vlerat e vajit te ullirit, ajo qe perftohet eshte nje kure fantastike shendetesore.

Perpara se te flasim per kete kure, le t’i hedhim nje sy vlerave kryesore te gjethes se dafines, ne kete artikull.

Gjethja e dafines eshte efikase kunder dhimbjeve.

Dafina qeteson sistemin nervor.

Gjethet e dafines stimulon djersitjen.

Kjo bime forcon sistemin imunitar.

Gjethja e dafines permireson mireqenien mendore.

Si te pergatisni vaj ulliri me gjethe dafine

Kete kure mund ta perdorni per te trajtuar variçet dhe dhimbjet e kyçeve.

Perberesit:

60 grame gjethe dafine te njoma ose te thata

500 ml (dy gote) vaj ulliri

Mund t’i shtoni rozmarine per arome

Udhezimet:

Se pari, copetojini dhe shtypini gjethet e dafines.

Hidhini ne kavanoze qelqi dhe mbulojini me vaj ulliri.

Mbylleni kapakun fort dhe lereni ne nje vend te erret dhe te fresket per 14 dite.

Here pas here, shkundini kavanozet e qelqit qe te lejohet perzierja e njejtrajtshme.

Pas dy javesh kullojeni lengun me nje nape te paster.

Vajin sherues futeni ne nje shishe qelqi dhe mbajeni ne nje vend te ftohte dhe te erret.

Si perdoret vaji sherues

Vajin me dafine mund ta ngrohni ne avull dhe me pas ta perdorni te ferkoni kyçet dhe gjymtyret qe ju dhembin.

Perveç kesaj, vajin sherues mund ta perdorni per te trajtuar ulçeren limfatike, migrenen dhe infeksionet e veshit.

Nese keni dhimbje te forta koke, aplikojeni ne dy anet e kokes.

Dhimbja do te ike brenda pak kohe.

Si mund te pihet

Kete vaj mund ta pini per problemet e stomakut, melçise dhe oreksin.

Mund te konsumoni nje luge gjelle ne mengjes esell per 30 dite.

Kuren e perserisni nese e ndjeni te nevojshme.

Vlerat fantastike te vajit me dafine

Shume eksperte jane te mendimit se vaji i ullirit me dafine mund te zevendesoje aspirinen sepse arrin te ule temperaturen e trupit.

Ky vaj eshte shume efikas kunder dhimbjeve te stomakut, zorreve, problemeve me melçine dhe veshkat apo per te permiresuar oreksin.

Ai rrit rezistencen e trupit ndaj infeksioneve dhe forcon imunitetin.

Kete vaj mund ta perdorni edhe si nje locion natyral per problemet me lekuren, aknet dhe pikat e zeza.