Portulaca, nje ilaç i fuqishem natyror dhe nje “bombe” me antioksidante dhe omega 3

Shumica prej jush ndoshta e njihni Portulacën (ose siç quhet ndryshe burdullaku) një bimë e cila mbin vetë dhe që përmban mjaft vlera ushqyese. Portulaca përmban një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve që ndihmon nevojat e përgjithshme dhe sasi të madhe kalciumi që forcon kockat tona. Farat e saj janë jashtëzakonisht të forta […]

Çaji nga levorja e holle e arres, pastrues i fuqishem i arterieve

Kur pergatitet ne kete menyre, pastron arteriet, eliminon dhimbjen e gjoksit dhe rregullon presionin e gjakut. Çaji prej levores se holle qe ndan pjesen e tulit nga arra, te cilen e hedhim gjithmone, eshte provuar te jete shume efektive per pastrimin e arterieve te zemres, parandalimin e semundjeve te zemres dhe uljen e temperatures se […]

Shafran me mjalte, antibiotiku natyral me i fuqishem

Përderisa antibiotikët konvencionalë janë duke u përdorur së tepërti, ilaçet natyrale si mjalti dhe shafrani janë tejet fitimprurës dhe e përmirësojnë shëndetin në shumë mënyra. Mjalti në mënyrë efektive i lufton infeksionet pa shkaktuar baktere rezistente, ndryshe prej antibiotikëve konvencional. Një studim i publikuar në revistën ‘European Journal of Clinical Microbiology and Infectious Diseases’ ka […]