11 mije shkencetare publikojne deklaraten: ‘’Planeti yne eshte perballe nje emergjence klimatike

Deklarata është shkruar në një punim të botuar në revistën ‘BioScience’. I autorizuar nga një numër shkencëtarësh nga e gjithë bota, ajo pikturon një pamje të qartë se si planeti ynë po degradon. “Kriza e klimës”, sipas autorëve, “ka mbërritur dhe po përshpejtohet më shpejt nga sa pritnin shumica e shkencëtarëve.” Ajo përshkruhet si “më […]

Ndryshimet klimatike – Shkencetaret nxisin njerezit te hane me pak mish!

Shkencëtarët po i kërkojnë njerëzve të hanë më pak mish pasi paralajmërojnë se bota po përballet me një emergjencë klimatike. Në një punim të botuar në revistën BioScience, një ekip global i shkencëtarëve ka deklaruar një emergjencë klimatike, duke detajuar gjashtë fushat e veprimit për të cilat ata thonë se duhet të adresohen që mund […]

Studimi: Ndryshimet klimatike po e bejne me te fuqishem fenomenin El Nino

Sipas një studimi ndryshimet klimatike po e bëjnë edhe më të fuqishëm fenomenin El Ninon, është një ngjarje e natyrshme që përfshin luhatjen e temperaturave të oqeanit në Paqësor, duke e ngrohur planetin. Studimi, i udhëhequr nga shkencëtarët në Kinë dhe Shtetet e Bashkuara, ekzaminoi të dhënat nga 33 El Niñot që datojnë nga viti […]

Ndryshimet klimatike rrezikojne zhdukjen e bleteve te egra

Shumë lloje të bletëve të egra, janë të afta të mbijetojnë vetëm brenda kufijve specifikë të temperaturave, por ngrohja globale po e rrezikon popullsinë globale të bletëve. “Ngrohja globale besohet të jetë një shkaku kryesor i rënies së bletëve të egra. Disa bletë të egra mund të mbijetojnë vetëm në një gamë të ngushtë të […]

Bota duhet te pershtatet me pasojat e pashmangshme te ndryshimeve klimatike

Bota duhet të përshpejtojë përgatitjet për pasojat e pashmangshme nga ndryshimet klimatike, përshtatje që përbën, përveç të tjerave, mundësi ekonomike,  thekson një komision ndërkombëtar i bashkëdrejtuar nga ish-sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Moon. “Të përshtatesh tashmë”, titullohet studimi i Komisionit Global për Përshtatjen, i krijuar në vitin 2018 me iniciativë të Holandës dhe që […]

Ndryshimet klimatike – Artisti mbjell 300 peme ne nje stadium futbolli

Zjarret në Amazonën brazilianë si dhe Uragani Dorian janë prova se do të duhet pak më shumë sesa të shihni lajmet për të kuptuar efektin pa kompromis që ndryshimi i klimës ka në planetin tonë. Ndërsa disa njerëz janë duke qëndruar duarkryq (ose duke përkeqësuar problemin), të tjerët po shprehin shqetësimin e tyre pasi pasiguria […]

Ndryshimet klimatike po kercenojne sigurine ushqimore

Planeti ynë po nxehet me një shpejtësi të paparë. Ndryshimet e motit dhe rritja e temperaturave po kërcënojnë disa nga produktet bujqësore dhe së shpejti bota nuk mund t’i shijojë ato kurrë më. Prodhuesit e ushqimeve po përballen me pasiguri pasi thatësirat, përmbytjet dhe stuhitë po bëhen gjithnjë e më të shpeshta dhe rritja e […]

Ndryshimet klimatike -Rritje ekstreme te temperaturave deri ne vitin 2050

Sipas një analize të botuar së fundmi deri në vitin 2050, klima në Londër do të ngjasojë me atë të Madridit; Parisi do të jetë më shumë si Kanbera; Stokholmi si Budapesti, Moska dhe Sofja etj. Ndryshimet mund të jenë edhe më dramatike për qytetet kryesore tropikale në botë si Kuala Lumpur, Xhakarta dhe Singapori […]

Zbulohet liqeni ne nje lartesi prej 3.400m, shenje alarmante e ndryshimeve klimatike

Një alpinist ka zbuluar formimin e një liqeni “alarmues”, në Alpet franceze pasi bora e akullnajave, është shkrirë nga vala e nxehtë që mbërtheu Europën qendrore në fund të qershorit. Bryan Mestre, ka qenë personi i cili ka zbuluar liqenin më të ri, në një lartësi prej 3.400m në malin Blanc, në Alpe duke pretenduar […]

German Watch 2019, Shqiperia me e prekura ne rajon nga ngjarjet klimatike

37 persona vdiqën në Shqipëri për shkak të ngjarjeve ekstreme të motit midis 1998 dhe 2017; numri mesatar i vdekjeve në vit ishte 1.85. Në të njëjtën periudhë, Shqipëria renditet e 137 në botë për rrezikun global nga ngjarjet klimatike, më e  rrezikuara në rajon. Ndërsa, humbjet monetare për këtë periudhë përllogariten rreth 32 mld […]