Specialistet francez kunder Qeverise zvicerane: Municionet e Luftes se dyte Boterore nen liqenin e Gjeneves jane te rrezikshme

Sasi të konsiderueshme predhash, granatash dhe bombash gjenden ende në fund të Liqenit të Gjenevës në Zvicër. Autoritetet zvicerane thonë se municionet, hedhur pas Luftës së Dytë Botërore, nuk janë një kërcënim pasi ato janë të vendosura në shtresa shumë të thella tokësore që nuk përbëjnë rrezik për shpërthime të mundshme. Por një shoqatë franceze […]

Thatesira vret peshqit ne liqenin Grek

Qindra mijera peshq kane dale në brigjet e një liqeni në Greqinë veriore pasi thatësira shkaktoi një rënie të nivelit të ujit, kane deklaruar autoritet vendase. Peshqit në liqenin Koronia afër Selanikut ngordhen  si pasoje e mungeses se oksigjenit në ujë, tha Ilias Tekidis, një zyrtar përgjegjës për menaxhimin e liqenit. Fenomen, i cili ka […]