Parashikimi i Motit/ Rikthehen reshjet e shiut ne fundjave!

Ndryshim i menjëhershëm ndodh me motin këtë fundjavë.  Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteoriologjik Ushtarak diten e shtunë e deri mesditën e së dielës do të mbizotërojë moti i vranët. Më tej nisin kthjellimet. Reshjet e shiut do të nisin në veri të vendit të shtunën e gjatë pasdites do të fitojnë intensitet me rrufe në […]

Parashikimi i Motit, Vazhdojne reshjet e shiut edhe ne Mars

Dita e sotme shënon ditën e parë të pranverës meteorologjike, por kjo nuk do të përkojë me kushtet atmosferike gjatë kësaj jave. Kështu ka bere te ditur Shërbimi Meteorologjik Ushtarak i cili evidenton se “edhe pse na pret një fillim javë me temperatura pranverore, nxitur nga era e vrullshme jugore, nuk do të jetë kështu […]

Shkencetaret zbulojne mikroplastike shumengjyreshe ne reshjet e shiut

Sipas një studimi të kryer nga shkencëtarët e Departamentit të Punëve të Brendshme dhe të Agjencisë së Vëzhgimit Gjeologjik në SHBA, të cilët kanë zbuluar se nga pikat e shiut po bie plastikë. Mostrat e studimit janë përmbledhur gjatë reshjeve të shiut në Denver dhe Boulder të Kolorados. Ata nuk mund ta shihnin plastikën me […]