Fermeret holandez japin nje mesazh te veçante per turistet qe humben ceremonine e pervitshme te tulipaneve

Çdo vit, turistët udhëtojnë për në Holandë për të shijuar fushat e ndritshme dhe shumëngjyrëshe të tulipanëve. Por me pandeminë e Koronavirusit e cila ktheu përmbys të gjitha planet e udhëtimeve, turistët nuk kanë patur mundësi këtë vit të marrin pjesë në spektaklin e përvitshëm të luleve. Kjo është arsyeja pse Dutch Daffodils, një fermë […]

Bullgarise i ngordhin 130 mije derra. Kryeministri: Virusin afrikan na e sollen turistet rumune

Sherr diplomatik mes Bullgarisë dhe Rumanisë për gripin afrikan të derrave. Kryeministri bullgar  Boyko Borissov, akuzoi turistët rumunë se kanë sjellë sëmundjen dhe e kanë përhapur atë. Ministria e Jashtme rumune tha se ishte “e zhgënjyer” me fjalët e Borissov dhe se turistët kanë ndihmuar në rritjen e ekonomisë bullgare. Afro 130 mijë derra kanë […]

PKDK pushtohet nga turistet

Parku Kombetar i Divjakes fale punes se palodhur te stafit te AdZM Fier dhe te investimeve te shumta te shoqatave mjedisore eshte transformuar ne nje destinacion turistik gjithnje e me te vizituar nga shqiptare e te huaj. Gjate gjithe vitit ky park mirepret vizitore te shumte te cilet shijojne qetesine natyrore dhe bukurite e lagunes […]