Dita Boterore e Edukimit Mjedisor – 26 Janar 2020

Në çdo 26 janar shënohet Ditën Botërore e Edukimit Mjedisor. Kjo ditë ka datën e saj me origjinë nga 1972, që ka të bëjë me Deklaratën nga Konferenca e Kombeve të Bashkuara për mjedisin jetësor të mbajtur në Stokholm, Suedi, në qershor të vitit 1972, në të cilën përshkruhet nevoja për kriteret dhe parimet e […]

Sot dite zie kombetare. Vijon kerkimi per te mbijetuar, 26 viktima e 657 te lenduar

26 persona kanë mbetur të vdekur deri tani, ndërsa kanë pësuar lëndime 657 të tjerë. Qendrat më të goditura kanë qenë Durrësi dhe Thumana. Ndërkohë që prej mëngjesit të djeshëm vijon kërkimi i të mbijetuarve dhe personave të zhdukur nën rrënoja e godinave të shembura në Durrës e Thumanë. Tre viktima u nxorën nga pallati […]

“TEMPO”, 26 vite ne sherbim te udhetareve

TEMPO eshte nje kompani transporti udhetaresh me nje experience 26 vjecare. Krijuar qysh nga viti 1993 me administrator Ilir Shkurtin, TEMPO ka derguar mijera njerez ne udhetime te ndryshme turistike dhe ka bashkepunuar me dhjetera kompani te njohura ne transportin internacional ne Greqi dhe rajonin e Ballkanit. Kushtet komode dhe korrektesia ne levizje u japin […]