Energji nga dallget, ideja novatore nga ishujt e Skocise

Orkney, një arkipelag i largët në brigjet veriore të Skocisë, po shfrytëzon në maksimum fuqinë e pozicionit të tij gjeografik. I rrethuar tërësisht nga oqeani, ku vazhdimisht goditet nga dallgë deri në 13 metra të larta, banorët e këtyre ishujve tani po gjejnë një mënyrë të re për të përfituar nga era dhe dallgët që […]

Simptomat e rrezikshme te goditjes nga i nxehti

Me mijëra njerëz vdesin çdo vit nga komplikacionet e shkaktuara nga i nxehti ekstrem, përfshirë sfilitjen dhe goditjen nga i nxehti. Ja çfarë duhet të dini për goditjen nga i nxehti, si të kuptoni simptomat dhe masat që duhet të ndërmerrni për të qenë të sigurt këtë verë. Temperatura e lartë e trupit Nëse temperatura […]

Grupi “Junior Ranger” nga Librazhdi vizite ne Parkun Kombetar Divjake-Karavasta

Trendi gjitnje e ne rritje i turisteve ne zonat e parqet Kombetare dhe zonat e mbrojtura te Shqiperise po vjen gjithnje e ne rritje . Administratoret te Zonave te Mbrojtura kane nevoje per mbeshtetje nga te gjithe aktoret dhe faktoret ne keto zona ne menyre qe te mirepresin turistet duke i ofruar atyre sherbimin me […]

Plehu nga krimbat Lumbri, Projekti i ri i Doni Fruits per bujqesine bio

Prodhimi i plehut nga krimbat eshte projekti me i fundit i kompanise Doni Fruits i cili do i vije ne ndihme fermereve shqiptare per prodhimin bio. Nje pleh i cili ka veti mbreslenese tek zhvillimi i bimes por edhe tek permiresimi i tokes se kultivimit sidomos i atyre ne sera ku perdorimi i plehrave kimik […]

AKU Blokon 5636 kg produkte ushqimore qe vinin nga Turqia, mungonte raport-analiza e produkteve

Ne njoftimin me te fundit nga Autoriteti i Kontrollit te Ushqimit thuhet eshte kthyer per ne vendin e origjines nje kamion me produkte ushqimore qe vinte nga Turqia pasi nuk dispononte fleten shoqeruese te raport-analizës se produkteve. Nga kontrollet e ushtruara në PIK Kapshticë, u konstatua ngarkesa me një sasi prej 5636 kg e ardhur […]

Perfitimet shendetesore nga borziloku

Përmban shumë fitonutrientë, minerale, vitamina që janë të rëndësishme për shëndetin dhe mirëqenien e njeriut. Elementët kimikë që gjenden tek borziloku kanë vlera të mëdha kundër inflamacionit dhe baktereve. Përmban 86% e dozës së rekomanduar ditore me vitaminë C në 100 gramë që shërben si antioksidant dhe lufton radikalet e lira. Acidet që përmban borziloku […]

Te mirat nga lekura e frutave

Hulumtuesit kane zbuluar se acidi i cili e mban levoren e molles te shkelqyer, na jep me shume vlera per shendet se sa vete brendesia e molles – duke filluar nga forcimi i muskujve deri te mbajtja nen kontroll e kolesterolit dhe sheqerit. Mollet nuk jane pemet ose perimet e vetme te cilat kane levore […]

Edukim Mjedisor ne shkollat e Divjakes nga stafi i AdZM Fier

Edukimi mjedisor është një nga fushat e rëndësishme të kurrikulës së arsimit shkollor për të cilën mësuesit duhet të kujdesen lidhur me planifikimin dhe përfshirjen e veprimtarive në procesin e mësimdhënies dhe të nxënies. Ndërgjegjësimi i nxënësve për problemet dhe rendesite e mjedisit dhe roli që luajnë individët dhe shoqëritë në shkaktimin e tyre, është […]

Siguria Ushqimore, Bizneset apel politikës: Te ndahet gabimi nga aktet e qellimshme

Operatorët agro ushqimorë kanë kërkuar që ligjvënësit të kenë kujdes me ndryshimet në Kodin Penal, duke bërë një ndarje të qartë midis gabimeve njerëzore dhe akteve të qëllimshme. Ku në rastin e pare, propozojnë të tre-fishohen gjobat, dhe në rastin e dytë të konsiderohen si vepra penale. Ndërsa ndjehen të kërcënuar, se me këto ndryshime, […]

INCA organizon Trajnimin Kombetar – NDIKIMI NE POLITIKAT E RUAJTJES SE NATYRES NEPERMJET ADVOKIM-LOBIMIT EFEKTIV

Shqiperia ka nje potencial dhe diversitet te larte biologjik, por ajo po vuan deme te medha tě cilat ne shume raste jane te pakthyeshme. Menaxhimi i qėndrueshėm i burimeve natyrore ne Shqiperi ende nuk eshte integruar sic duhet ne politikat kombėtare dhe lokale. Perfshirja e komuniteteve locale dhe te OMSHC-ve ne vendimmarrje dhe menaxhimin e […]