Orizi shumëvjeçar dhe mbijetesa e fermerëve kinezë!

Kur Liang Yuxin dëgjoi për herë të parë për një  varietet të ri orizi  që mund të korrej për disa vite pa u rimbjellur, ai donte ta provonte me patjeter. Ka shumë parcela të shtrira në zonat rurale të Kinës jugore dhe kostoja e mbjelljes është e lartë. Por nëse mund të mbillej një herë oriz […]

Sindikata e Fermereve te Bashkuar ofron mekaniken bujqesore falas per dezifektimin e hapesirave publike

Fermeret Shqiptare krahas problemeve te shumta ne bujqesi nuk ngurojne te solidarizohen dhe te ofrojne mekaniken e tyre bujqesore falas per dezifektimin e ambienteve publike. Kete e ka shprehur Kryetari i Sindikates se Fermereve te Bashkuar (SFB) zoti Eduart Sharka i cili deklaroi se fermeret jane te gatshem te dezinfektojne me mjetet e tyre te […]

Covid-19 apo indiferenca e shtetit bllokojne prodhimet e fermereve!

Covid-19 ka vene ne veshtiresi te madhe edhe sektorin e bujqesise. Si nje sektor bazik per ekonomine e vendit, bujqesia nuk u permend fare ne platformen e qeverise ne asnje aspekt. Keshtu fermeret kane veshtiresi te shitjes se produkteve ne treg. U duhet te perballojne jo vetem Covid-19 por edhe rriskun e gjobave per ta […]

Protesta e Fermereve: Tentohet te bllokohet rruga, çahet kordoni i policise

Ateher kur dukej se gjithçka do perfundonte ne protesten e organizuar nga fermeret, keta te fundit te revoltuar nga gjendja e veshtire ne te cilen ndodhen tentuan te bllokojne qarkullimin rrugor ne rrethrrotullimin e Savres ne Lushnje. Pavaresisht forcave te shumta te policise se rendit dhe atyre te FNSH te ardhura nga Fieri protestuesit arriten […]

Makineri bujqesore per te lehtesuar punet e fermereve dhe kursyer kohen

Rrotullse mbledhese bari per traktore te vegjel. Paisje e cila iu vjen ne ndihme fermere te cilet kane siperfaqe te vogla dhe te medha Kuhn GA 280G produkt Gjerman i firmes Landwirt Kuhn Schwader GA 280G inkl. Gelenkwelle Kuhn Schwader GA 280G inkl. Gelenkwelle zu verkaufen!Alle Infos: https://www.landwirt.com/gebrauchte,2319540,Kuhn-GA-280G.html Gepostet von landwirt.com am Donnerstag, 6. Februar […]

Termeti: 75 % e fermereve ne zonat e prekura rrezikojne te ardhurat, kane lene tokat djerre

Banorët në zonat rurale që janë prekur nga tërmeti i 26 nëntorit në pjesën dërrmuese i kanë të lidhura të ardhurat e tyre me punën në fushë. Sipas një anketë që u realizua nga INSTAT rreth 75% e familjeve bujqësore të prekura nga demet e tërmetit mbështeten vetëm në aktivitete bujqësore për të siguruar të […]

Shqetesimet e fermereve Amerikane

Misri dhe soja janë kulturat bujqësore më fitimprurëse për fermerët amerikanë. Ndërsa shumica e bujqëve i alternojnë ato nga një sezon tek tjetri, mosmarrëveshja e vazhdueshme tregtare me Kinën po ndikojnë edhe në vendimet rutinë për fermerët, ndërsa ata fillojnë mbjelljet këtë pranverë. Korrespondenti Kane Farabaugh i Zërit të Amerikës sjell më shumë hollësi nga […]

Mollet e fermereve mbushin lumin e Devollit

Fermerët e fshatit Mançurisht në bashkinë e Devollit hedhin 300 kuintalë mollë në ujërat e kanalit të fshatit. Pesimistë dhe të lodhur nga tregu ata ankohen për tonelata mollë të mbetura stok duke pranuar se mollët e tyre do të hidhen të gjitha. Interesi për kultivimin e kësaj kulture po bie dukshëm çka e pranojnë […]

Protesta e fermereve, Tentohet te bllokohet autostrada

Fermeret protestues kane tentuar te bllokojne autostraden Lushnje – Fier. Ne perfundim te proteste kur u mendua se gjithcka mbaroi fermeret u rimblodhen rreth-rrotullimin e Savres ne autostrade duke u ulur kembekryq ne rruge. Vendosmeria e tyre zgjati rreth 30 minuta pasi kane nderhyre forcat e policise te ndihmuara edhe nga ato te FNSH duke i […]

Protesta e fermereve ne Lushnje, Po falimentojme duam suvencione

Ashtu siç ishte paralajmeruar me pare, ne Lushnje diten e sotme u zhvillua protesta kunder skemes se TVSH-se dhe problemeve te shumta qe ka bujqesia ne vendin tone. Fermere dhe blegtore te Lushnjes, Divjakes, Fierit, Beratit, Kuçoves dhe Gjirokastres si dhe  grumbullues e perpunues te qumeshtit kanë dale per te protestuar ne rruget hyrese te […]