Masa dhe protokollet shtese qe duhet te marin bizneset per te ndaluar perhapjen e virusit

Lista e re e bizneseve qe do te ushtrojne aktivitet duke filluar nga dita e hene ka sjelle masa dhe protokolle te detyrueshme qe këto biznese duhet të marrin, me qëllim frenimin e përhapjes së COVID-19. Punëdhënësi është përgjegjës për sigurimin e vazhdueshëm të elementeve të higjienës ku përfshihen: sapun i duarve, dezinfektantët me bazë […]

Format per te ndihmuar ndaj Covid-19 jane te pafundme

Strugani Zikri Meta gjeti një mënyrë origjinale për t’u ardhur në ndihmë policëve shqiptarë dhe amerikanë që flinin nëpër makina nëpër rruget e Manhattanit. Dihet se ata që janë në ballin e betejës me armikun e padukshëm-COVID-19, janë bluzat e bardha, mjekët dhe infermierët, dhe të gjithë punonjësit e shëndetësisë. Ata janë heronjët dhe aleatët […]

Nje eksperience per te ndihmuar edhe fermeret!

A kanë efektin e dëshiruar masat e izolimit social? Orët e ndalimit të lëvizjes të qytetarëve nuk mund të ndryshojnë sipas dëshirës së Kryeministrit, por kanë një logjikë epidemiologjike. Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe raportet e para nga Kina tregojnë se është shumë e rëndësishme distancimi social, dmth largësia nga njëri-tjetri më shumë se 1 […]

Makineri bujqesore per te lehtesuar punet e fermereve dhe kursyer kohen

Rrotullse mbledhese bari per traktore te vegjel. Paisje e cila iu vjen ne ndihme fermere te cilet kane siperfaqe te vogla dhe te medha Kuhn GA 280G produkt Gjerman i firmes Landwirt Kuhn Schwader GA 280G inkl. Gelenkwelle Kuhn Schwader GA 280G inkl. Gelenkwelle zu verkaufen!Alle Infos: https://www.landwirt.com/gebrauchte,2319540,Kuhn-GA-280G.html Gepostet von landwirt.com am Donnerstag, 6. Februar […]

Gjermani: Propozohet nje pagese prej 25 eurosh per te inkurajuar riciklimin e pajisjeve teknologjike

Gjermanët mund të duhet të paguajnë një depozitë 25 € në çdo smartphone ose tabletë, sipas propozimeve të reja për të ndaluar pajisjet e përdorura që të përfundojnë në landfille ose të dërgohen në vendet më të varfra. Partia gjermane e gjelbër dëshiron t’i bëjë shitësit të kërkojnë pagesën sa herë që shesin një pajisje […]

Plakja e popullsise, nga kujdesi per femijet, po kalohet tek ai per te moshuarit!

Nëse në vitet 1990 një çifti në moshë pune i duhet të kujdesej për 3-4 fëmijë dhe dy të moshuar, tani një çifti i duhet të kujdeset për më shumë se dy të moshuar dhe më pak se dy fëmijë. Aktualisht Shqipëria radhitet në ato vende ku popullsia në moshë pune (15-64) vjeç ka më […]

BE, mbeshtetje per emergjencen e krijuar pas termeteve. Italia dhe Greqia ofrohen per te ndihmuar

Mekanizmi i Mbrojtjes Civile të Bashkimit Europian është aktivizuar me kërkesë të autoriteteve shqiptare. BE ka ndihmuar në mobilizimin e tre ekipeve nga Greqia, Italia dhe Rumania, për të ndihmuar operacionet e kërkim-shpëtimit. Më 28 nëntor, autoritetet shqiptare aktivizuan përsëri Mekanizmin e Mbrojtjes Civile të BE, duke kërkuar inxhinierë të strukturës me qëllim vlerësimin e […]

Termeti/ SHBA ne ndihme te Shqiperise per te prekurit

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës njofton se qeveria amerikane vazhdon të mbështesë ndihmat humanitare në Shqipëri, pas tragjedisë natyrore të tërmetit me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter, si dhe ka sjellë ekspertë fatkeqësish natyrore për të ndihmuar në vlerësimin e dëmeve. Përmes një mesazhi në “Facebook”, ambasada e SHBA thekson se me financimin […]

Studimi/ Nje te riu ne Ballkanin Perendimor i duhet 2 vite per te gjetur nje pune

Statistikat tregojnë se më shumë se 700.000 vende të reja pune janë krijuar në 7 vitet e fundit në Ballkanin Perëndimor, por vetëm 4.3% e tyre arritën të ishin një vend pune nga të rinjtë nën 24 vjeç. Për një të ri të kësaj moshe, duhen rreth 2 vjet për të arritur të marrë një […]

Prodhuesit nuk eksportojne dot, shohin jashte vendit per te ndertuar fabrika

Pando Bakalli prej disa brezash prodhon djathin e bardhë në mënyrë tradicionale. Ai prej 20 vjetësh merr rreth 15 lloje qumështi delesh, 8 ton në ditë nga zona e Zagorisë, e cila sipas tij ka qumësht të veçantë dhe e prodhon djathin në mënyrë tradicionale në Sarandë për të ruajtur cilësitë që karakterizojnë produktin e […]