Per here te pare ne Shqiperi/ Gjurmim satelitor per levizjet e Pelikanit Kaçurrel ne PKDK

Ka nisur te zbatohet per herë te parë ne Shqiperi praktika e studimit të lëvizjes së pelikanit kacurrel nëpërmjet teknologjisë satelitore AdZM Fier, falë mbështetjes së Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (PNUD) në Shqipëri, në kuadër të projektit “Rritja e Qendrueshmërisë Financiare të Sistemit të Zonave të Mbrojtura në Shqipëri” bëri të mundur […]

COVID-19 krijon parajsen e flamingove ne Shqiperi

Me turistët në shtëpi, anijet e ankoruara dhe fabrikat e heshtura nën një bllokim të koronavirusit, flamingot rozë të Shqipërisë dhe pelikanët kaçurrelë po lulëzojnë në qetësinë e re të lagunave që gjenden ne vijën bregdetare perëndimore të vendit. Në lagunën shqiptare të Nartës, pandemia e koronavirusit po ”negocion” me flamingot që shëtisin aty, me […]

Koronavirus/ Vazhdon te rritet numri i te infektuarve ne Shqiperi, 23 raste te reja brenda 24 oreve

Është rritur sërish numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri, teksa tashmë jemi futur në javën më të vështirë të përhapjes së virusit. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 23 raste të reja, duke e çuar në total në 146 numrin e të infektuarve. […]

COVID-19/ Bilanci zyrtar i te prekurve ne Shqiperi

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 145 raste për COVID-19 dhe në total janë gjithsej 298 raste të testuara. Deri në këto momente 23 raste kanë rezultuar pozitiv për COVID-19 5 prej ndodhen në spitalin Infektiv në Tiranë (3 rastet nga i identifikuari i parë me COVID-19, një rast tjetër, 31 vjeçari me banim […]

Gjermania mbeshtet nxitjen e sipermarrjeve rinore ne Shqiperi

Programet e qeverise Gjermane nepermjet GIZ i kane dhene nje suport te madh te rinjve shqiptare  per te zhvilluar punesimin e qendrueshmem ne sektor te ndryshem. Nje projekt i tille eshte edhe “Nxitja e sipërmarrjeve rinore në fushën e industrisë krijuese për të ofruar produkte inovative në fushën e artizanatit, prodhuesve të suvenireve dhe produkteve […]

Parashikimi i motit per kete fundjave, vazhdojne temperaturat nen zero grade ne Shqiperi

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti për ditën e sotme parashikohet i kthjellët me vranësira kalimtare përgjatë orëve të pasdites. Parashikihen ngrica në zonat malore dhe ato kodrinore në mëngjes e mbrëmje. Era do të fryjë me drejtim Veri – Veriperëndim 1-8m/sek, përgjatë vijës bregdetare jugore me shpejtësi deri në 13 m/sek. Valëzimi i forcës parashikohet 0-1 […]

Kufiri i varferise ne Shqiperi, 120 euro ne muaj per nje person; 23% e popullsise eshte nen kete nivel

Nëse të ardhurat e një personi që jeton vetëm në Shqipëri janë nën 120 euro në muaj ose rreth 16 mijë lekë në muaj, atëherë ky person automatikisht është i varfër sipas përcaktimeve kombëtare të INSTAT për fenomenin e varfërisë i vlerësuar së fundmi ne një anketë të posaçme. Ndërsa një familje me katër persona […]

Termeti – Kosova, Gjermania, Italia dhe Greqia nisin skuadrat speciale per ne Shqiperi

Italia dhe Greqia kanë nisur me avion skuadra speciale për të ndihmuar Shqipërinë në përballimin e pasojave të tërmetit. Ndërsa Gjermania ka vënë në lëvizje mekanizmin e ndihmës së emergjencës. Në një seri postimesh në Twitter, Kryeministri Edi Rama njoftoi për ndihmën e ofruar nga ana e vendeve të Bashkimit Europian, por edhe ato tw […]

Izraeli nis eksplorimin e Zonave te Mbrojtura ne Shqiperi

Drejtori i Autoritetit te Parqeve dhe Natyres te Izraelit Shaul Goldstein ka kryer nje vizite ne ambjentet e Parkut Kombetar Divjake – Karavasta. I shoqeruar nga stafi i tij z. Shaul Goldstein, nen shoqerimin e drejtorit te AdZM Fier Ardian Koçi moren nje informacion te plote mbi vlerat natyrore te Parkut Kombetar Divjake-Karavasta, menyren e […]

The Guardian: Industria e veres ne Shqiperi, ka probleme me imazhin

Një brez i ri prodhuesish vere ne Shqiperi po kërkojnë thellë në depozitat e tyre të rrushit duke na treguar rezultate mbresëlënëse, shkruan gazeta prestigjioze britanike ”The Guardian”. Por pavaresisht ketyre perpjekjeve industria e verës, në Shqipëri, ende ka probleme me imazhin. ”Vendi i vetëm në botë ku mund të pini një gotë të ftohtë […]