Gripi i shpendeve: BE ne gadishmeri per shperthime te reja

Autoriteti Europian i Sigurise Ushqimore EFSA u ka kerkuar vendeve të BE të rritin masat e mbikëqyrjes dhe biosigurisë për t’u mbrojtur nga shpërthimet e reja të mundshme të gripit të shpendëve këtë vit. Paralajmërimi pason shpërthimet e gripit të shpendëve shumë patogjene (HPAI) midis zogjve të egër dhe shtëpiak në Rusinë perëndimore dhe Kazakistanin […]

Projekti ne Kopenhagen, Park publik me peme frutore

Në Kopenhagen administrata publike po mbjell pemë frutore “urbane” që të gjithë qytetarët mund të përfitojnë prej tyre falas. Një mënyrë e shkëlqyeshme për të rimarrë posedimin e hapësirave të qytetit, shumë shpesh të thinjura nga rrugët dhe trafiku, një ide e bukur për t’u ofruar të gjithë qytetarëve fruta të freskëta për të marrë […]

Vezhgimi i bleteve me analizen e polenit

Ky studim eksplorues realizuar nga Dan Wyns shikon potencialin e përdorimit të polenit të mbledhur nga kolonitë e bletëve të mjaltit si një mjet: 1) për të shikuar praninë e metaleve të rënda në mjedis, 2)për vlerësimin e shkalles në të cilën poleni i disponueshëm ishte në gjendje të plotësojë nevojat ushqyese të kolonisë, 3) […]

Ndotja globale/ Shkencetaret krijojne ‘super enzimen’ qe ‘ha’ shishet plastike gjashte here me shpejt!

Shkencëtarët kanë krijuar një “super enzimë” të re që mund të shpërbëjë plastikën deri në gjashtë herë më shpejt sesa enzima e tyre e mëparshme. Një ekip studiuesish që më parë kanë riformuluar një enzimë që ‘ha’ plastikën me emrin PETase tani e kanë kombinuar atë me një enzimë të dytë për të përshpejtuar procesin, […]

Asnjehere nuk do e dime sa jete u shkurtuan nga plehrat ne Porto Romano

Nga prof.doc Seit Shahllari Përgjegjës i Departamentit të Agromjedisit dhe Ekologjisë Universiteti Bujqësor i Tiranës Ndotja në Porto Romano nga mbetjet, rrjedhjet toksike drejt nëntokës dhe detit si dhe gazrat me përmbajtje të substancave toksike kancerogjene që përfundonin në mushkritë e studentëve aty afër dhe banorëve, duket se po ja lënë vendin reabilitimit pas dekadash në […]

Pajisjet per krasitje – Si te perzgjidhni te duhurat per punet tuaja ne bujqesi!

Pajisjet cilësore na lejojnë të përfundojmë punën në pemishte në mënyrën më të shpejtë dhe më të efektshme. Pajisjet që i përdorim duhet të jenë të lehta me dizajn ergonomik dhe të bëra nga materiale cilësore me një ngjyrë të të theksuar kur pajisja bie mbi bar. Pajisja që përdorni duhet të dezinfektohet para krasitjes. […]

Si te kultivoni barin e bletes (Melissa oficionalis)

Melissa officinalis është bimë barishtore shumëvjeçare, që e ka origjinën nga vendet në lindje të Detit Mesdhe. Në vendin tonë, bari i bletës gjendet nëpër vende me hije, veçanërisht në zonat fushore. Është një bimë shumë aromatike dhe nëse e fërkojmë mes duarve, mban aromë si limon. Grekët e lashtë e kanë përdorur barin e […]

Parashikimi i motit/ Pas reshjeve te shiut rikthehen ditet me diell

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se pas disa ditëve me reshje shiu e mot kryesisht të vranët, gradualisht mbi vendin tonë fillojnë të ndikojnë kushte të qëndrueshme atmosferike. Sipas SHMU nesër moti në vendin tonë do të jetë i kthjellët por nuk do të mungojnë edhe alternimet e vranësirave kalimtare të cilat më të […]

Te bashkuar ne mbrojtje te natyres Shqiptare – OMSHC-te nenshkruajne marreveshjen e bashkepunimit kombetar

Mbrojtja dhe promovimi i burimeve natyrore në Shqipëri do të jetë në qendër të punës së rrjetit kombëtar “Të Advokojmë për Ruajtjen dhe Promovimin e Natyrës Shqiptare”. Ky rrjet u formalizua sot në një takim të organizuar nga Instituti për Ruajtjen e Natyrës në Shqipëri (INCA), në bashkëpunim me Unionin Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN), […]

Kultivimi i Mashurkes – Keshilla profesionale per fermeret

Mashurka (Phaseolus vulgaris L. ) është i të njëjtit lloj me fasulen, por ndryshimet janë në dy drejtime të seleksionimit: kokrrat e pjekura botanike në fasule dhe bishtajoret e pjekura teknologjikisht në fasulet mashurkat. Mashurka e ka origjinë nga Amerika e Jugut, prej nga spanjollët e kanë transportuar atë në të gjithë Evropën. Mashurka është […]