Asnjehere nuk do e dime sa jete u shkurtuan nga plehrat ne Porto Romano

Nga prof.doc Seit Shahllari Përgjegjës i Departamentit të Agromjedisit dhe Ekologjisë Universiteti Bujqësor i Tiranës Ndotja në Porto Romano nga mbetjet, rrjedhjet toksike drejt nëntokës dhe detit si dhe gazrat me përmbajtje të substancave toksike kancerogjene që përfundonin në mushkritë e studentëve aty afër dhe banorëve, duket se po ja lënë vendin reabilitimit pas dekadash në […]

Pajisjet per krasitje – Si te perzgjidhni te duhurat per punet tuaja ne bujqesi!

Pajisjet cilësore na lejojnë të përfundojmë punën në pemishte në mënyrën më të shpejtë dhe më të efektshme. Pajisjet që i përdorim duhet të jenë të lehta me dizajn ergonomik dhe të bëra nga materiale cilësore me një ngjyrë të të theksuar kur pajisja bie mbi bar. Pajisja që përdorni duhet të dezinfektohet para krasitjes. […]

Si te kultivoni barin e bletes (Melissa oficionalis)

Melissa officinalis është bimë barishtore shumëvjeçare, që e ka origjinën nga vendet në lindje të Detit Mesdhe. Në vendin tonë, bari i bletës gjendet nëpër vende me hije, veçanërisht në zonat fushore. Është një bimë shumë aromatike dhe nëse e fërkojmë mes duarve, mban aromë si limon. Grekët e lashtë e kanë përdorur barin e […]

Parashikimi i motit/ Pas reshjeve te shiut rikthehen ditet me diell

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se pas disa ditëve me reshje shiu e mot kryesisht të vranët, gradualisht mbi vendin tonë fillojnë të ndikojnë kushte të qëndrueshme atmosferike. Sipas SHMU nesër moti në vendin tonë do të jetë i kthjellët por nuk do të mungojnë edhe alternimet e vranësirave kalimtare të cilat më të […]

Te bashkuar ne mbrojtje te natyres Shqiptare – OMSHC-te nenshkruajne marreveshjen e bashkepunimit kombetar

Mbrojtja dhe promovimi i burimeve natyrore në Shqipëri do të jetë në qendër të punës së rrjetit kombëtar “Të Advokojmë për Ruajtjen dhe Promovimin e Natyrës Shqiptare”. Ky rrjet u formalizua sot në një takim të organizuar nga Instituti për Ruajtjen e Natyrës në Shqipëri (INCA), në bashkëpunim me Unionin Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN), […]

Kultivimi i Mashurkes – Keshilla profesionale per fermeret

Mashurka (Phaseolus vulgaris L. ) është i të njëjtit lloj me fasulen, por ndryshimet janë në dy drejtime të seleksionimit: kokrrat e pjekura botanike në fasule dhe bishtajoret e pjekura teknologjikisht në fasulet mashurkat. Mashurka e ka origjinë nga Amerika e Jugut, prej nga spanjollët e kanë transportuar atë në të gjithë Evropën. Mashurka është […]

Dita Nderkombetare e Turizmit, nuk mungojne vizitoret ne PKDK

27 shtatori është datë që është zgjedhur për të përkuar me një moment të rëndësishëm në turizmin botëror, përvjetorin e miratimit të Statutit të Turizmit Botëror që ndodhi më 27 shtator 1970. Per shkak te pandemise globale viti 2020 mbetet më i vështirë për sektorin e turizmin në të gjithë botën. Ne shqiperi pati nje […]

Qeveria e Kosoves dyfishon subvencionet per fermeret!

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e fundit të saj ka miratuar vendimin për dyfishimin e subvencioneve për bujqit. Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa në prezantimin e këtij propozimi ka the se, ky sektor gjatë periudhës së pandemisë COVID-19 është ballafaquar me shumë sfida. Ai shtoi se në kuadër të Planit për […]

Specialistet e bujqesise dhe serioziteti i ministrise ndaj punes se tyre!

Specialistet e bujqesise prej vitesh bejne pune kerkimore dhe shkencore te mirfillte, pasioni perkushtimi dhe veçanerisht eksperienca e tyre ne vite, nxjerrin nje produkt cilesor dhe teper praktik, i cili mbetet vetem ne leter. Akademiket e Universitetit Bujqesor te Tiranes (UBT), Qendres se Transferimit te Teknologjive Bujqesore (QTTB) si dhe te Ministrise se Bujqesise, Ushqimit […]

“Blue land” – Zhvillimi dhe menaxhimi i qendrueshem i gjirit te Porto-Palermos!

Nisur nga vlerat natyror edhe burimet natyrore që zona e Porto Palermos ofron, është e rëndesishme që ajo të ketë një mënyrë menaxhimi ku të gjejmë ekuilibrin midis përfitimeve social-ekonomike dhe ruajtjes së burimeve natyrore duke siguruar zhvillim të qëndrueshem të zonës. Për këtë grupet e interesuara po analizojne mundësine e menaxhimit të zonës sipas […]