22 Shtatori, Dita Nderkombetare pa makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një ditë makinat e tyre, të cilat emetojnë lëndë të dëmshme për organizmin dhe si një përpjekje për të kontribuar në mbrojtje të mjedisit. Nisma europiane “Në qytet pa makinën time” ka startuar për herë të parë […]

Vazhdon ndotja e Parkut nga pushuesit pa kulture!

Situata e ndotjes se ambjenteve ne Parkun Kombetar Divjake – Karavasta vazhdon te jete problematike. Edhe pse vazhdimisht eshte bere thirrje nga punonjesit e Parkut, organizatat mjedisore dhe mediat per ruajtjen dhe grumbullimin e mbetjeve te krijuara nga pushuesit per ne vendet e caktuara, ka akoma njerez te pandergjegjshem qe nuk respektojne rregullat. Edukimi dhe […]

Mish pa vule veterinare dhe mungese e kushteve higjieno-sanitare – AKU bllokon aktivitetin e subjektit tregtar

Trupat inspektuese të Autoritetit  Kombëtar të Ushqimit kanë kryer gjatë 24 orëve të fundit 510  inspektime dhe monitorime si pjesë e Task-Forcës Anti-Covid ku në çdo monitorim nga Task-Forca kërkohet që të zbatohen protokollet e sigurisë, higjienizimi i ambienteve, mbajtja e maskave në ambiente të mbyllura, si dhe ruajtja e distancës fizike në çdo subjekt, […]

Peshkimi pa kriter rrezikon Pelikanin Kacurrel ne lagunen e Karavastase

Parku Kombetar Divjakë-Karavasta fale moratoriumit te gjuetise dhe punes se mire te stafit ne ruajtjen e specieve ka krijuar nje model per t’u ndjekur edhe ne zona te tjera te mbrojtura te Shqiperise ne konservimin e pasurive dhe vlerave natyrore. Por edhe pse ka shpetuar nga gjuetia e paligjshme, laguna e Karavastase nuk ka shpetuar […]

Pa blete nuk ka jete!

Mjalti është një nga produktet më të pëlqyera e më të kërkuara në tregje, jovetëm si ushqim, por edhe si produkt me veti të rralla e të jashtëzakonshme kuruese. E kur flasim për mjaltin, mendja në shkon menjëherë të bletët. Këto të fundit, janë jetike për njerëzimin. E madje, siç e ka thënë dhe Einstein, […]

Punimet pa njoftuar qytetaret, Firma pranon gabimin – Do te rritet transparenca dhe bashkepunimi me Median

Investimi i rrjetit te ri furnizimit me uje te qutetit te Lushnjes, nje investim i bankes gjermane KFW po ecen me ritme te shpejta. Por intensiteti i larte i punimeve i cili po vazhdon me disa grupe pune njekohesisht ka vendosur ne veshtiresi qarkullimin dhe punen e bizneseve ne qytet. Mungesa e njoftimit ne media […]

Studimi: Poli i Veriut mund te mbetet pa akull para vitit 2050

Oqeani Arktik mund të mbetet plotësisht i zbrazur nga akulli në verë edhe para vitit 2050. Këto janë rezultatet e një studimi të ri të drejtuar nga Dirk Notz nga Universiteti i Hamburgut, rezultat i bashkëpunimit të një ekipi ndërkombëtar të studiuesve nga 21 Institucione, përfshirë Italianët e fondacionit Cmcc Centro Euro-Mediterraneo për Ndryshimin e […]

Genti Nushi: Fermeret ne Lushnje nuk jane penguar, qarkullojne pa problem per te tregtuar fruta-perime

Fermeret e rrethit te Lushnjes kane qene te lire te qarkullojne per tregtuar produktet e fruta-perimeve. Kete fakt e ka deklaruar N/Kryetari i Bashkise Lushnje Genti Nushi ne emisionin Udhekryq ne Radio Lushnja. Zoti Nushi gjate nje bashkebisedimi online me gazetarin Shkelqim Bylykbashi, ka siguruar fermeret se bashkia ne bashkepunim me Komisariatin e Policise Lushnje […]

Ndryshimet klimatike – Meksika rrezikon te mbetet pa miser!

Të paktën 9,000 vjet më parë, njerëzit filluan të ngrohin misrin për herë të parë pranë Tehuacan, në shtetin qendror meksikan të Puebla, duke hedhur themelet për vendbanime të përhershme në Amerikë. Por vitet e kaluara, thatësirat më të shpeshta dhe më të gjata kanë detyruar shumë fermerë të zonës të heqin dorë nga misri […]

Krimi Mjedisor: 85 mije dollare per 1 ha pyll te prere pa leje. Germimet, penalitet 600 dollare per meter kub

Çdo veprim që shkakton dëme mjedisore do të penalizohet me gjoba mjaft të rënda.  Përmes një vendimi që mban datën 13 shkurt, Këshilli i Ministrave ka miratuar listën e re të gjobave për shkeljet mjedisore, të cilat tashmë mund të shkojnë në qindra mijëra dollarë për shkelje të rënda.  Përmes vendimit, Qeveria vendos normat për […]